Wielka Brytania zaostrzy przepisy antyterrorystyczne

Opublikowano: 27.05.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 600

Rząd brytyjski przedstawił, przygotowywany od paru miesięcy, pełny projekt nowych, ostrzejszych przepisów antyterrorystycznych.

Do najważniejszych propozycji należą:

– Kara dożywotniego więzienia będzie mogła zostać warunkowo skrócona, po spędzeniu określonego czasu w więzieniu. Jednak zwolnienie będzie warunkowe i do śmierci zwolniony będzie pod nadzorem policji.

– Kara za nowe wprowadzone „poważne przestępstwo terrorystyczne”, wynosząca minimum 14 lat i nadzór trwający od 7 do 25 lat.

– Bezwarunkowe wydłużenie kary – odbycie całej kary bez możliwości zwolnienia warunkowego, a po jej odbyciu nadzór policyjny do 10 lat.

– Kara dla osób o szczególnym zagrożeniu, zarówno dla dorosłych jak i dla młodocianych – dopiero po odbyciu 2/3 kary będzie możliwość ubiegania się o zwolnienie warunkowe, a po zwolnieniu będzie roczny nadzór policyjny.

– Dłuższe kary za przestępstwa terrorystyczne, maksimum zwiększone z 10 do 14 lat, m.in. za przynależność albo wspieranie zakazanej organizacji i udział w szkoleniach dla terrorystów.

– Nadzór policyjny będzie obejmował wszystkie osoby zwolnione z więzienia i trwał minimum rok, a osoby dorosłe na zwolnieniu warunkowym będą przechodziły badania wykrywaczem kłamstw.

Jednocześnie zmienione zostaną zasady kontrolowania osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną, wobec których dowody są niewystarczające do wytoczenia im procesu. Łatwiej będzie teraz poddawać takie osoby kontroli (zamiast „przeważającego prawdopodobieństwa”, że taka osoba zagraża, wystarczą „racjonalne powody”) i zniesiony będzie dwuletni maksymalny czas stosowania takich środków – teraz będą mogły być bezterminowe.

Do czternastu stosowanych środków kontroli należą obecnie m.in. odebranie paszportu, nakaz przebywania nocą w mieszkaniu, nakaz przeprowadzenia się do innej miejscowości, noszenie elektronicznej bransolety lokalizacyjnej, zakaz używania komórki, czy komputera.

Dojść mają jeszcze nowe środki, jak przymusowe badanie obecności narkotyków we krwi, obowiązek poddania się terapii antynarkotykowej i odpowiedzialność za wszystkie urządzenia elektroniczne w domu, a nie tylko własne.

Zaostrzenie środków walki z terroryzmem to rezultat dwóch krwawych zamachów, do jakich doszło w Wielkiej Brytanii w ostatnich dwunastu miesiącach – dokonali ich terroryści zwolnieni po odbyciu połowy kary. Jeden z nich uczestniczył nawet, rzekomo skutecznie, w więziennym programie deradykalizacji.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o