Wielka Brytania wycofuje papierowe banknoty

Opublikowano: 15.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1184

W Wielkiej Brytanii kończy się era papierowego pieniądza. 30 września 2022 roku to ostatni dzień, w którym będzie można korzystać z papierowych banknotów 20 i 50 funtów. Papierowe banknoty 5 i 10 funtowe zostały wycofane już wcześniej.

Wiele banków zaakceptuje wycofane banknoty jako depozyty od klientów, podczas wpłacania na konto. Urząd pocztowy może również przyjąć wycofane banknoty jako depozyt na dowolne konto bankowe. Ewentualnie banknoty można wymienić przesyłając je do Banku Anglii.

Pieniądze plastikowe, choć przyczyniły się do oszczędności w transporcie, ponieważ są nieco mniejsze, miały swój udział w rozprzestrzenianiu się pandemii. Plastikowe pieniądze same wyskakują z portfela a ich rozdzielanie jest utrudnione, gdyż są śliskie. Klienci w sklepach często ślinią palce przed uchwyceniem banknotu, powodując rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii wraz z nią.

Pieniądze papierowe, co podkreśla wielu niezadowolonych z wymiany, miały naturalną wilgotność z powietrza i szorstkość powodujące, że łatwiej było je chwytać. Oczywiście zdarzało się, że klienci także ślinili palce przed złapaniem nowego banknotu papierowego, ale najczęściej wystarczało trochę zmiąć papier. Plastikowego banknotu nie można zgiąć.

Stare 20 i 50 funtów będą ważne jeszcze kilka dni, po czym sklepy będą odmawiać ich przyjmowania. Mało kto wie, że prawo w Anglii pozwala sklepom nawet odmawiać przyjmowania gotówki.

Źródło: Brytol.com

4

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.