Wielka Brytania uzgodniła dwa terminy wyjścia z UE

Opublikowano: 23.03.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1321

Brexit został właśnie oficjalnie przedłużony. Podczas szczytu w Brukseli, państwa członkowskie Unii Europejskiej dały Wielkiej Brytanii kolejną szansę. Teraz brytyjski parlament znów musi zdecydować, czy przyjmie proponowany projekt umowy, czy wybierze „twardy Brexit”, czy też zdecyduje się na złożenie kolejnego wniosku o długoterminowe przedłużenie procesu wyjścia z UE.

Wielka Brytania powinna wystąpić z Unii 29 marca, czyli już w przyszłym tygodniu. Jednak ze względu na brak jakiegokolwiek porozumienia w parlamencie, rząd znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Nie ma bowiem wyraźnego poparcia dla obecnego projektu umowy, nie ma poparcia na wyjście z UE bez umowy i nie ma nawet zgody dla zorganizowania drugiego referendum. Dziś wiemy tylko tyle, że Wielka Brytania chce więcej czasu.

Podczas szczytu w Brukseli, Unia Europejska zgodziła się przedłużyć Brexit i wyznaczyła dwa terminy. W przyszłym tygodniu, brytyjski parlament znów zagłosuje za projektem umowy i jeśli tym razem zostanie przyjęty, Brexit nastąpi 22 maja. Jeśli jednak dokument zostanie ponownie odrzucony, Izba Gmin będzie musiała zdecydować czy chce przedłużyć proces wyjścia do 12 kwietnia, aby rozważyć inne opcje. Jeśli i ten pomysł nie zostanie przyjęty, Wielka Brytania bez gotowej umowy wystąpi z UE 29 marca.

Jednak decydując się na przedłużenie Brexitu do 12 kwietnia, rząd będzie mógł np. złożyć nowy wniosek, przez co Wielka Brytania zostanie wciągnięta w kolejny długi proces negocjacji nad nową umową. Oznacza to również, że Londyn będzie musiał wziąć udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Istnieje też możliwość, że Wielka Brytania zrezygnuje z Brexitu.

Podsumowując, dalszy przebieg rozwodu z UE jest w pełni zależny od brytyjskich parlamentarzystów, którzy nie potrafią podjąć żadnej konkretnej decyzji w tak ważnej kwestii. Kolejne tygodnie będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości Wielkiej Brytanii.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Łukasz Enki 23.03.2019 12:20

    Oby przedłużyli

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.