Wielka Brytania usuwa wykresy o skuteczności szczepień
Rząd Wielkiej Brytanii usunął ze swoich ostatnich raportów statystyki mówiące o tym, że prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 w grupie osób po 30 roku życia jest większe w przypadku osób zaszczepionych niż niezaszczepionych. Taki wniosek został opublikowany przez brytyjską Health Security Agency (UKSHA), która co tydzień przygotowuje zestawienie danych o efektywności i wpływie szczepionek przeciw COVID-19. Analizy opierają się na danych dotyczących infekcji wśród osób powyżej 18 roku życia z uwzględnieniem zaszczepienia.
Opublikowane statystyki obejmujące 44 tydzień, który zakończył się 21 października, zawierały wykres, który pokazywał, że osoby powyżej 30 roku życia, które przyjęły dwie dawki szczepionki, częściej chorowały niż osoby z tej samej grupy wiekowej, ale niezaszczepione. W przypadku przedziału wiekowego 40–79 lat częstość zakażenia była ponad dwa razy większa w przypadku zaszczepionych niż niezaszczepionych, przy czym skuteczność szczepionki spadała najmocniej w grupie 40–49-latków. Sugeruje to, że szczepionka osłabia naturalną odporność organizmu.
UKSHA definiuje skuteczność szczepionki porównując występowanie choroby wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych.
Media „głównego nurtu” widząc takie wyniki nie kryły oburzenia. Dziennikarze i naukowcy krytykowali agencję za przygotowywanie materiałów dla propagatorów teorii konspiracyjnych. Office of Statistics Regulation, czyli brytyjski urząd statystyczny, uznał raport za “potencjalnie wprowadzający w błąd”.
UKSHA wycofała się ze swoich zestawień i od tamtej pory zrezygnowała z wykresów odnoszących się do skuteczności szczepień. Agencja wyświetla dane o zakażeniach w formie tabelarycznej, bez wykresów. Czytelnik sam musi sobie przeliczyć, jaka jest skuteczność.
Do tego agencja dodała dopisek mówiący o tym, że osób zaszczepionych jest w społeczeństwie więcej niż niezaszczepionych i dlatego przypadków zachorowań i hospitalizacji będzie więcej w grupie zaszczepionych. Poza tym żadna szczepionka nie jest w 100 proc. skuteczna.
Z raportu opublikowanego 4 listopada wynika dalszy spadek skuteczności szczepionek, przy czym w grupie wiekowej 18–29 lat skuteczność szczepień spada o 8 punktów procentowych do 14 proc, a w grupie 30–39 lat o 6 punktów procentowych do 37 proc. Grupą, w której statystyki wypadają najgorzej, jest przedział 40–49 lat, dla której skuteczność spadła o 13 punktów procentowych do 12 proc.
Raporty Health Security Agency ze wszystkich tygodni znajdziesz TUTAJ.
W Szwecji według danych przedstawianych przez tamtejszą krajową agencję zdrowia 70 proc. zgonów z powodu COVID-19 w dniach 1–24 września nastąpiło u całkowicie zaszczepionych. W Izraelu we wrześniu 60 proc. hospitalizowanych w ciężkim stanie z powodu COVID-19 to zaszczepieni dwiema dawkami.
Tymczasem w wydanym we wtorek zaleceniu Health Canada poinformowała, że aktualizuje ostrzeżenia szczepionki Janssen (Johnson & Johnson) COVID-19, aby „dostarczyć dodatkowych informacji o bardzo rzadkim ryzyku ITP” i „rzadkim ryzyku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)” po szczepieniu. Etykieta na szczepionce Vazxeveria AstraZeneca jest również aktualizowana w celu dostarczenia dodatkowych informacji na temat „bardzo rzadkiego ryzyka” małopłytkowości, „w tym bardzo rzadkiego ryzyka ITP po szczepieniu” – podała agencja.
ITP jest chorobą autoimmunologiczną, która może powodować łatwe lub nadmierne siniaki i krwawienia, które wynikają z niezwykle niskiego poziomu płytek krwi, które pomagają krzepnąć krwi, informuje Health Canada. Agencja stwierdziła, że te przypadki zwykle występują w ciągu pierwszych czterech tygodni po otrzymaniu szczepionki. „Niektóre z tych przypadków wystąpiły u osób z historią ITP” – czytamy w oświadczeniu. Według Health Canada, przypadki zakończone zgonem zostały zgłoszone za granicą.
Tymczasem żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (VTE) to stan, w którym skrzep krwi tworzy się w żyle głębokiej – zwykle w nodze, ramieniu lub pachwinie – informuje Health Canada. „Te skrzepy mogą przemieszczać się do płuc, co może blokować dopływ krwi, powodując możliwe konsekwencje zagrażające życiu” – czytamy w oświadczeniu. Agencja stwierdziła, że pracownicy służby zdrowia powinni „zwracać uwagę na oznaki i objawy VTE”.
Health Canada mówi, że każdy, kto otrzymał którąkolwiek szczepionkę i doświadcza następujących objawów, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską:
– niewyjaśnione krwawienie,
– niewyjaśnione siniaki,
– małe fioletowe plamki poza miejscem szczepienia,
– duszność,
– ból w klatce piersiowej,
– ból nóg i/lub obrzęk,
– uporczywy ból brzucha.
Autorstwo: Katarzyna Nowosielska, Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net