Wielka Brytania nie przekazała UE danych 75 000 przestępców

Opublikowano: 16.01.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1225

Strona brytyjska nie przekazała danych dotyczących aż 75 000 przestępców z UE służbom w krajach ich pochodzenia. Stało się tak w wyniku błędu w systemie, jednak zamiast to ujawnić, Wielka Brytania postanowiła ten fakt zataić.

Z obawy przed utratą reputacji Wielka Brytania postanowiła ukryć swoją pomyłkę dotyczącą nieprzekazania danych aż 75 000 przestępców z Unii Europejskiej. We wtorek w nocy zaufanie UE do służb brytyjskich w kwestii tematów dotyczących bezpieczeństwa zostało poważnie naruszone.

Okazało się, że przez pięć lat Brytyjczycy nie zauważyli błędu w policyjnym komputerze krajowym, w wyniku czego jedna na trzy informacje dotyczące przestępców z UE nie były wysyłane do innych krajów Unii.

W ten sposób organy ścigania w państwach UE nie były informowane o przestępstwach popełnionych przez ich obywateli w Wielkiej Brytanii, ani o wyrokach wydanych w sprawie tych osób przez sądy na Wyspach.

Gdy wspomniani przestępcy wracali do swoich rodzimych krajów, ich władze nie zdawały sobie sprawy z zagrożenia i tego, że posiadają historię kryminalną w Wielkiej Brytanii. Błąd okazał się bardzo rozległy i objął aż 75 000 przestępców, jednak, gdy wyszedł na jaw, Home Office postanowiło ukryć pomyłkę bojąc się utraty reputacji na arenie międzynarodowej. Skandal był tuszowany przez stronę brytyjską od maja.

Dopiero w tym miesiącu komisja wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego dostała dowody „umyślnego naruszania i nadużywania” przez Wielką Brytanię systemu informacyjnego Schengen oraz bazy danych UE, z której korzysta policja oraz straż graniczna.

Diane Abbott, minister spraw wewnętrznych w Gabinecie Cieni, zaapelowała o „pełne pilne śledztwo” dotyczące tej sprawy, a Liberalni Demokraci powiedzieli, że Home Office musi odpowiedzieć „na poważne pytania”.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.