Wielka Biblioteka Aleksandryjska – rozkwit i upadek

Opublikowano: 02.09.2022 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 435

W świecie starożytnym rozwój kultury i nauki był bardzo pożądany i mile widziany przez elity. Od czasów Sumerów, gdy powstawały gliniane tabliczki zapełniane pismem klinowym powstawały pierwsze magazyny, gdzie składowano dawną literaturę. Dzisiaj o takich miejscach mówimy biblioteki. Największą i za razem najbardziej tajemniczą biblioteką antyczną była ta z egipskiej Aleksandrii. Niegdyś miasto, to założone przez samego Aleksandra Wielkiego cieszyło się niezwykłą renomą, stanowiło centrum kulturalne i handlowe dawnego świata. W tym mieście wzniesiono z ogromnym rozmachem bibliotekę, czy jak określiła naukowiec, pani Willeke Wendrich- starożytny uniwersytet. Mieściło się w nim ponad 500 000 zwojów papirusu, na których zapisywano różne rzeczy od traktatów znanych osobistości po dzieła naukowe i poezję. Niestety z dzisiaj do końca nieznanych przyczyn biblioteka upadła, a dzieło w niej mieszczące się bezpowrotnie przepadły.

1

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.