Większy nie znaczy mądrzejszy

Opublikowano: 27.08.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 700

Większy mózg wcale nie oznacza większej inteligencji – podaje “Current Biology”. Wynika to z tego, że im większy organizm zwierzęcia, tym mózg ma więcej zadań do wykonania. Stąd bierze się potrzeba posiadania dużego układu nerwowego.

“Wielkość mózgu często nie przedkłada się na stopień jego złożoności” – mówi Lars Chittka z University of London. Zależność tę tłumaczy przez analogię z komputerem: “Większy mózg może w wielu przypadkach oznaczać większe twarde dyski, a nie lepsze procesory.”

Argumenty naukowców zgadzają się z wynikami ostatnich badań, które wykazały, że rozwój inteligencji u ludzi nie miał związku z rozmiarem mózgu. Niektórzy tłumaczą wręcz, że kurczy się on w wyniku rozwoju!

W królestwie zwierząt różnice w układzie nerwowym są bardzo duże: mózg wieloryba waży prawie 9 kg i zawiera ponad 200 miliardów komórek nerwowych, mózg człowieka waha się między 1,25 kg a 1,45 kg przy około 85 miliardach komórek. Z drugiej strony układ nerwowy pszczoły miodnej waży zaledwie 1 mg i zawiera mniej niż milion komórek.

Chittka i jego kolega Jeremy Niven z University of Cambridge wielokrotnie obserwowali, że owady są zdolne do niektórych inteligentnych zachowań. Pszczoły miodne na przykład, mogą m. in. liczyć i różnicować kształty na symetryczne i asymetryczne.

Podczas gdy w niektórych przypadkach wzrost wielkości mózgu wpływa na zdolność zwierząt do inteligentnych zachowań, niektóre różnice w wielkości istnieją tylko w określonym regionie mózgu. Fakt ten często jest obserwowany u zwierząt z wysoko rozwiniętymi zmysłami, jak wzrok i słuch, czy zdolność do bardzo precyzyjnych ruchów.

Autorzy sugerują, że “zaawansowane” myślenie wymaga bardzo ograniczonej liczby neuronów. Symulacje komputerowe wskazują, że nawet świadomość może być generowana z drobnych obwodów neuronowych, które można w teorii łatwo dopasować do układu nerwowego owadów – piszą naukowcy.

W rzeczywistości, symulacje te sugerują, że do umiejętności liczenia potrzebnych jest tylko kilkaset komórek nerwowych, a jedynie kilka tysięcy wystarcza do wygenerowania świadomości.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. Pooky 27.08.2012 11:50

    Innymi słowy zależność pomiędzy świadomością a fizjologią jest wciąż nieznana. Twierdzenie “(..)nawet świadomość może być generowana z drobnych obwodów neuronowych(..)” jest wnioskowaniem na podstawie istniejącego, obserwowalnego faktu (człowiek) a nie rzeczywistą identyfikacją ww. “drobnych obwodów neuronowych”.

  2. Konter 27.08.2012 13:29

    Czy to oznacza że stereotypowy wygląd “Ufoludków” ulegnie zmianie?

  3. Pooky 27.08.2012 13:39

    @Konter
    Rozumiem, że masz na myśli stereotyp funkcjonujący we współczesnej popkulturze. Pogląd zakładający, że każda istota świadoma musi być człekokształtna – albo w ogóle, że świadomość takiej istoty jest zależna w takim stopniu od materii jak u człowieka – jest poglądem dość ubogim.

  4. egzopolityka 27.08.2012 17:54

    Niestety człowiek wykorzystuje tylko kilka procent potencjału mózgu i w dodatku półkule są rozdzielone. Rozdzielenie to zostało zrobione celowo przez Jaszczury (Reptilianie) by pogorszyć zdolności ludzi. Zobaczcie na filmach. Półkule mózgu człowieka połączone są jedynie sznurkiem!

  5. janpol 27.08.2012 23:26

    Mnie jednak zastanawia skąd uczeni mają pewność, ze mózg jest ośrodkiem inteligencji i świadomości. Nie ma na to żadnych przekonujących dowodów. Dziś, kiedy więcej wiemy o komputerach, sieciach, bankach danych itp., powinno być jasne, że mózg to na pewno gigantyczna siec komputerowa, jej centrala, zestaw routerów, repeaterów, hubów, switcherów, mostków (w tym tzw. inteligentnych i specjalistycznych), a może nawet specjalistycznych firewalli i przetworników a/c oraz miejsca wymiany informacji elektrochemicznej (cyfrowej – zdigitalizowanej?) i chemicznej (neurohormony, smak, zapach itp.). Dlatego im większy organizm i bardziej złożony, wymaga bardziej skomplikowanych “urządzeń sterujących” i zbierających i wstępnie obrabiających informację.

    Uważam, ze czeka nas tu i to w stosunkowo niedalekiej przyszłości dużo ciekawych odkryć.

  6. Hassasin 28.08.2012 07:39

    @Pooky
    No jak ?! Moim zdaniem artykuł dowodzi właśnie zależności inteligencji od fizjologi. Wieloryb dużo mięsa, to dużo masy mózgowej do obsługi ,,zwykłej,, fizjologii np: skurcz-rozkurcz komórek mięśniowych i innych procesów , i u wieloryba jest do obsługi tego kilka ton . U homo sapiens powstała nadwyżka która pozwoliła rozwinąć inteligencję .( prawdopodobnie dzięki zmianie diety , krew z układu trawiennego wszystkożernego z przewagą roślin małpoluda mogła dzięki spożywaniu wiekszej ilości mięsa i tłuszczów zwierzęcych zacząć obsługiwać mózg + nadwyżki ,,wolnego czasu,,.
    A druga teza że się nawet kurczy , od razu przywiodła mi myśl : ,,na pewno kosztem inteligencji kinestetycznej ,, ( siedzą na du…ch , nie ruszają się tylko ,,konsumują,, informacje ( gry,telewizja, media) …w jednym miejscu glaca rosnie a w drugim się kurczy ..ot co ! ) .

  7. Hassasin 28.08.2012 07:42

    No i jeszcze chwytna łapki(ręce)+ ( narzędzia ) na zasadzie sprzężenia zwrotnego spowodowały rozwinięcie się nowych struktur mózgowych .

  8. Pooky 28.08.2012 09:14

    @Hassasin
    Ja pisałem o świadomości a nie o inteligencji – o tym CZYM jesteśmy. Kwestionowałem (nie wprost co prawda) w swoim wpisie twierdzenie, że “świadomość” jest sumą naszej fizjologii.
    Natomiast co do inteligencji – czy nie sądzisz, że gdyby było tak jak napisałeś, to byłaby ogromna, odwrotnie proporcjonalna zależność wielkości ciała od inteligencji (np. wyższa osoba jest zawsze mniej inteligentna od niższej, etc.) ??
    Poza tym kora mózgowa człowieka jest znacznie większa niż jakiegokolwiek u jakiegokolwiek innego zwierzęcia na Ziemi.
    http://www.fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/Kog_plan.html
    Model mózgu człowieka:
    http://psychologiczna.edu.pl/psychologia/mozg/mozg.swf

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.