Większość Szwedów chce powrotu poboru do wojska

Opublikowano: 08.01.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 338

Sondaż dziennika „Dagens Nyheter” i instytutu IPSOS wskazuje, że blisko 72 proc. Szwedów domaga się przywrócenia poboru do wojska. 87 proc. chce objąć nim zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pobór został zniesiony w 2010 roku.

Największa szwedzka gazeta opublikowała dane z których wynika, że 72 proc. respondentów opowiada się za powrotem do „jakiejś formy” poboru do wojska. Jednocześnie 87 proc. badanych twierdzi, iż powinni nim zostać objęci zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jedynie 16 proc. odniosło się negatywnie do podobnego pomysłu.

Szwecja zniosła pobór w 2010 r. podczas rządów centroprawicy. Obecny lewicowy rząd planuje zmienić ten stan rzeczy, bowiem od tego czasu w szwedzkim wojsku brakuje blisko 7,5 tys. żołnierzy, marynarzy i oficerów, mimo akcji promocyjnej zachęcającej do wstępowania do armii.

W szczycie zimnej wojny blisko 85 proc. szwedzkich mężczyzn miało za sobą służbę wojskową.

Na podstawie: DN.se, TheLocal.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jeszcze 08.01.2016 10:25

    Czyżby naród szwedzki wreszcie poczuł, że dotknął dna i zaczyna się ruch w górę?

  2. agama 08.01.2016 11:06

    żeby bronić imigrantów? Bo przecież kobiet swoich i dzieci nie chronią

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.