Większość chorych z cukrzycą typu 1. nadal wytwarza insulinę

Opublikowano: 23.10.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 375

Choć dotąd uważano, że zostają one zniszczone w ciągu kilku lat od początku choroby, ok. 3/4 pacjentów z cukrzycą typu 1. ma aktywne komórki beta. Co więcej, tak jak u osób zdrowych, dochodzi do wydzielania insuliny w odpowiedzi na pokarm.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter prowadzili testy na 74 ochotnikach. Zespół zauważył, że 73% badanych produkowało niewielkie ilości insuliny (działo się tak bez względu na “staż” chorobowy).

To niesamowicie interesujące, że niewielkie stężenia insuliny powstają u większości osób z cukrzycą typu 1., nawet jeśli choroba trwa od 50 lat. Fakt, że poziom hormonu zwiększa się po posiłku, wskazuje, że pozostałe komórki beta mogą reagować na posiłek w normalny sposób – wydaje się, że albo są one odporne na ataki [układu odpornościowego], albo się regenerują. Akademicy posłużyli się nowymi technologiami, które pozwalają na detekcję o wiele niższych – wcześniej niewykrywalnych – stężeń insuliny. Stężenia są tak niskie, że wcześniej naukowcy sądzili, że hormon w ogóle nie powstaje – opowiada dr Richard Oram.

Wiemy, że zachowanie lub odtworzenie nawet stosunkowo niewielkiej sekrecji insuliny w cukrzycy typu 1. może zapobiec hipoglikemii (niedocukrzeniu) i ograniczyć powikłania, dlatego większość badań koncentrowała się na sposobach wytwarzania nowych komórek do przeszczepu. To badanie pokazuje, że zachowuje się część własnych komórek beta pacjenta, więc w przyszłości być może udałoby się je regenerować. Niewykluczone, że zrozumienie, czemu u niektórych pacjentów produkcja insuliny nadal zachodzi, a u innych zanika, pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytania dot. biologii cukrzycy typu 1. i zaawansować prace na lekarstwem – zaznacza dr Matthew Hobbs z Diabetes UK, organizacji, która ufundowała studium.

Autor: Anna Błońska
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. agama 23.10.2013 21:38
 2. Towarzysz Chuiev 23.10.2013 23:44

  Jasne agama, wystraczy tylko zmiana diety.

  “Pełnoobjawowa cukrzyca typu 1, jeśli nie jest leczona za pomocą iniekcji insuliny, jest chorobą śmiertelną. “

 3. agama 24.10.2013 00:25

  nie takie rzeczy dieta umiejętnia dobrana potrafi wyleczyć. Obejrzyj film na ten temat:

  http://cudownediety.blogspot.com/2011/01/po-prostu-na-surowo-cofanie-cukrzycy-w.html

 4. MilleniumWinter 24.10.2013 08:42

  “74 ochotnikach”
  Bardzo “wiarygodne” “badania”. Trzeba było wziąć 3 osoby było by taniej i więcej pieniędzy do podziału między “badaczy”.

 5. Towarzysz Chuiev 24.10.2013 23:00

  Agama , skoro nie ma insuliny , to dieta nie pomoże.

  Są tacy na świecie, którzy twierdzą, że herbata robi się słodka od mieszania a nie od cukru.

  Jak dla mnie możesz sobie mysleć co chcesz, tylko nie pisz głupot, zwłaszcza w kwestii choroby, którą ani Ty ani nikt z Twojego otoczenia nie jest dotknięty.

  Idź do diabetologa, pokaż mu na kom film, i schowaj się gdzieś za rób, by nie zabił Cię smiechem.

 6. Towarzysz Chuiev 24.10.2013 23:15

  Dietę przed cukrzycą lub przy podejrzeniu cukrzycy stosuje się porfilaktycznie, w cukrzycy stosuje się po to by ustabilizować “rozchuśtany cukier”, by ograniczyć skoki cukru po spożyciu posiłku.

  Teraz pomyśl ilu rodziców ma dzieciaki w wieku od 2 lat w zwyż z pompami insulinowymi, ilu rodziców w środku nocy budzą alarmy pomp, ilu znich wtedy jedzie z dzieckiem na pogotowie.

  Możesz uznać rodziców tych dzieci za niedouczonych i stosujących pompy insulinowe zamiast dietek cud dla własnej wygody.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.