Większa pomoc publiczna dla niemieckiego górnictwa

Opublikowano: 05.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 807

Słuchając telewizyjnych ekonomistów można odnieść wrażenie, iż polski sektor górniczy jest najmocniej dotowanym przez pieniądze podatników sektorem ze wszystkich, jakie istnieją na terenie UE. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że w latach 2010-2013 niemieckie górnictwo, które wydobywa 7-krotnie mniej węgla niż polskie, otrzymało od swojego rządu aż 13-krotnie większą pomoc publiczną niż polski sektor górniczy!

Żeby była jasność – co do zasady nie jestem zwolennikiem dotowania z pieniędzy publicznych jakichkolwiek branż czy sektorów gospodarki tylko po to, by mogły latami funkcjonować nie przynosząc w zamian żadnej wartości dodanej. Wyjątki widzę jedynie w sytuacjach kryzysowych, kiedy rentowna i przynosząca zyski branża o charakterze strategicznym nagle musi walczyć o przetrwanie, co jest wyłącznie efektem zmiennej koniunktury.

Górnictwo w Polsce aż do 2013 roku było bardzo zyskowną gałęzią gospodarki. Zgodnie ze statystykami Polishcoaldaily.com w latach 2008-2012 wydobycie węgla kamiennego w naszym kraju przyniosło dla właścicieli kopalni prawie 6,8 mld złotych czystego zysku, a w latach 2007-2015 branża górnicza przekazała do budżetu centralnego aż 61 mld złotych tytułem różnego rodzaju podatków i danin publicznych. W zamian w tym czasie sektor mógł liczyć na około 5 mld zł rządowej pomocy (największe państwowe dotacje zaczęły się po 2013 roku, czyli po tym jak branża górnicza znalazła się w kryzysie).

W kontekście powyższego można odnieść wrażenie, iż polskie kopalnie są najmocniej dotowanymi pieniędzmi podatników kopalniami ze wszystkich, jakie istnieją na terenie UE. Wrażenie takie jest potęgowane wypowiedziami różnego rodzaju telewizyjnych ekonomistów. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że w latach 2010-2013 niemieckie górnictwo, które wydobywa 7-krotnie mniej węgla niż polskie, otrzymało od swojego rządu aż 13-krotnie większą pomoc publiczną niż polski sektor górniczy! Zgodnie z danymi Polishcoaldaily.com – niemieckie kopalnie mogły liczyć we wspomnianym okresie na 6,32 mld euro pomocy publicznej. Polskie kopalnie otrzymały w tym czasie jedynie 0,48 mld euro pomocy.

Warto o tym pamiętać, szczególnie wówczas gdy ktoś mędrkuje o tym, że polskie kopalnie są najdroższe w utrzymaniu i pochłaniają najwięcej pomocy publicznej ze wszystkich kopalni w całej UE.

Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. emigrant001 05.01.2016 12:04

  Nikt nie chce restrukturyzacji ale dotacje każdy. Tylko czemu z podatków?

 2. dagome12345 05.01.2016 12:26

  Hłe Hłe Hłe – śmieje się od ładnych paru lat(chyba już dziesięciu) z tej ściemy o wygaszaniu elektrowni atomowych ,zamykaniu kopalń itd w UE do 2020 lub 2025.
  Przypominam, że mamy rok 2016 i jak na razie nie widzę masowych ruchów w tym kierunku.
  Ojjjj jak bym chciał się przenieść w czasie parę lat wstecz i pokazać obecne artykuły o budowie nowych elektrowni atomowych itd, moim oponentom forumowym z tamtego czasu , którzy upierali się przy zielonych technologiach i jak to Polska jest zacofana, jak to trzeba brać przykład z Niemiec, Anglii , Francji bo oni wszystko pozamykają do 2020-2025 🙂

  Pieniądz to pieniądz, ekonomia to ekonomia, a bezpieczeństwo energetyczne idzie własną drogą.

 3. mackadmin 05.01.2016 12:27

  a co to jest restrukturyzacja? – zwolnienia i likwidacja!

 4. kudlaty72 05.01.2016 17:11

  Kopalnie płacą 34 podatki i opłaty.Jak napisano wyżej mimio tego absurdalnego obciążenia oddają rocznie 7mld zł do budżetu.Ich kondycja wynika ze złego zarzadzania,zapewne umyslnego bo taka jest wizja bandytów z Brukseli i nadmiernego opodatkowania.
  Analogiczna sytuacja była ze stoczniami.
  Żydom z Brukseli zależy na całkowitym wygaszeniu rodzimej produkcji w Polsce.

 5. Anna Teresa 05.01.2016 20:05

  Były rząd dostał gigantyczne pożyczkę od Banku Światowego
  i pamiętam,że każda taka pożyczką wiąże się nakazem prywatyzacji
  zamykaniem zakładów czy obniżaniem podatku czy udostępnieniem
  surowców.
  Doktryna szoku Noamy Klein
  jest na you tubie i no książka

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.