Wieki połowów zmieniły stan zasobów dorsza

Opublikowano: 11.12.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 677

Badania starego szkieletu dorsza ujawniły wpływ temperatury morza i całych wieków prowadzenia połowów na jego zasoby. Guðbjörg Ásta Ólafsdóttir, biolog badający szkielety, wskazuje na wyraźne oznaki zmian w zasobach dorsza w następstwie wzmożonych połowów pod koniec XIX wieku.

Określając zawartość węgla i azotu w szkielecie, można się wiele dowiedzieć o pozycji dorszy w łańcuchu pokarmowym, a także o tym, czym się one żywią. Na przykład duża ilość azotu wskazuje na wysoką pozycję w łańcuchu pokarmowym. „Ilość ta była stała od setek lat, ale w drugiej połowie XIX wieku, a także w pierwszej połowie XX wieku można było zaobserwować wyraźny jej spadek” – mówi Guðbjörg Ásta Ólafsdóttir.

Według Guðbjörg przyczyną tego stanu jest rybołówstwo. „Rybołówstwo jest powodem znikania największej liczby ryb z oceanu. Przyczyniają się do tego także trawlery, które mają negatywny wpływ na biosferę dna oceanicznego i pożywienie dla ryb”.

Wcześniejsze badania Guðbjörg wykazały, że również połowy prowadzone w XVI i XVII wieku wpłynęły na zasoby dorsza i zróżnicowanie genetyczne tych ryb.
Chociaż metody połowu były kiedyś mniej inwazyjne, nie kontrolowano ich tak jak obecnie. Ryby regularnie łowiono na tarliskach i nie obowiązywały żadne ograniczenia dotyczące połowów.

Tłumaczenie: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło oryginalne: Ruv.is
Źródło polskie: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.