Wiejskie gminy likwidują coraz więcej szkół
Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” coraz więcej samorządów decyduje się na likwidację szkół, ich przekształcenie lub oddanie do prowadzenia przez lokalne stowarzyszenia. Umożliwia to nowelizacja ustawy o systemie oświaty z kwietnia 2009 r., która zniosła wymóg uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.
Gazeta wymienia różne miejscowości gdzie po wyborach samorządowych miejscowe władze zdecydowały się na ten krok, wśród nich Głubczyce w województwie opolskim czy Trzyciąż w województwie małopolskim, gdzie planowana jest likwidacja trzech podstawówek czy Tarnowiec w województwie podkarpackim gdzie zamkniętych ma być aż sześć podstawówek.
Przeciwko decyzji samorządowców protestują rodzice. Zamykanie wiejskich szkół powoduje utratę lokalnych więzi społecznych, w przyszłości ucieczki młodzieży do dużych miast i drenaż regionu z ludzi wykształconych – napisali mieszkańcy Łodyni, Dzwiniacza Dolnego i Hoszowa w gminie Ustrzyki Dolne w piśmie do radnych Rzecznika Praw Dziecka, premiera, MEN i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Ustawa o finansach publicznych zagraża wiejskim szkołom, bo gminy nie dostały wystarczającego wsparcia na ich utrzymanie – powiedziała gazecie Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. Według niej zamykanie szkół wiąże się z zapaścią wsi i dlatego kierowana przez nią organizacja zamierza przygotować wytyczne, które mają posłużyć do pilnej zmiany przepisów.
Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica