Wiejskie gminy likwidują coraz więcej szkół

Opublikowano: 02.02.2011 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 618

Jak informuje dziennik “Rzeczpospolita” coraz więcej samorządów decyduje się na likwidację szkół, ich przekształcenie lub oddanie do prowadzenia przez lokalne stowarzyszenia. Umożliwia to nowelizacja ustawy o systemie oświaty z kwietnia 2009 r., która zniosła wymóg uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Gazeta wymienia różne miejscowości gdzie po wyborach samorządowych miejscowe władze zdecydowały się na ten krok, wśród nich Głubczyce w województwie opolskim czy Trzyciąż w województwie małopolskim, gdzie planowana jest likwidacja trzech podstawówek czy Tarnowiec w województwie podkarpackim gdzie zamkniętych ma być aż sześć podstawówek.

Przeciwko decyzji samorządowców protestują rodzice. Zamykanie wiejskich szkół powoduje utratę lokalnych więzi społecznych, w przyszłości ucieczki młodzieży do dużych miast i drenaż regionu z ludzi wykształconych – napisali mieszkańcy Łodyni, Dzwiniacza Dolnego i Hoszowa w gminie Ustrzyki Dolne w piśmie do radnych Rzecznika Praw Dziecka, premiera, MEN i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ustawa o finansach publicznych zagraża wiejskim szkołom, bo gminy nie dostały wystarczającego wsparcia na ich utrzymanie – powiedziała gazecie Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. Według niej zamykanie szkół wiąże się z zapaścią wsi i dlatego kierowana przez nią organizacja zamierza przygotować wytyczne, które mają posłużyć do pilnej zmiany przepisów.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Sebek 02.02.2011 18:56

    Szkolnictwo należy sprywatyzować, a MEN zlikwidować. Wtedy szkoły będą znajdować się tam, gdzie są potrzebne.

  2. ink 03.02.2011 08:24

    Problem Sebek w tym, że to nie obniży haraczy dla obywateli. Za każdą prywatyzacją powinna ciągnąc się obniżka podatków. A jak myślisz co zrobiłoby Państwo Polskie, jakby sprywatyzowało szkolnictwo – tak zostawiłoby podatki na tym samym, bądź zwiększyli by, Ty byś musiał płacić dodtakowo za prywatne szkolnictwo miesięcznie.

    Witaj w socjalistycznym kapitalizmie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.