Więcej swobody czy więcej wyzysku?

Opublikowano: 31.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 749

Wicepremier Mateusz Morawiecki powołał ekspercki zespół, który rozpoczął prace nad stworzeniem kompleksowego opracowania zasad prowadzenia biznesu w Polsce. Ministerstwo Rozwoju chce dać przedsiębiorcom większe gwarancje ich praw. Czy będzie to „nowy impuls do rozwoju polskiej przedsiębiorczości” czy po prostu ustawa oficjalnie legalizująca wyzysk?

“Państwo ma aktywnie tworzyć przyjazne warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. Dlatego będziemy odważnie zmieniać otoczenie prawne dla przedsiębiorców, aby mogli lepiej wykorzystywać swój potencjał rozwojowy” – mówi o swoim flagowym projekcie ustawy Mateusz Morawiecki. “Nie zadekretujemy powszechnego dobrobytu, ale możemy zadekretować dobre prawo, które będzie ułatwiało rozwój przedsiębiorczości, co przełoży się na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki.”

Wicepremier zapowiadał rozpoczęcie prac nad “biblią przedsiębiorców” tuż po swojej nominacji, a potem w osławionym „Planie Morawieckiego”. Na razie wiadomo tyle, że w interdyscyplinarnym zespole zasiedli ministerialni eksperci oraz specjaliści od prawa gospodarczego, które wymagać będzie ujednolicenia. Minister chce dać „większe gwarancje praw i wolności” dla przedsiębiorców. Konsultacje społeczne towarzyszące projektowi mają dowartościować ich w szczególny sposób. Będą w nich uczestniczyć organizacje zrzeszające pracodawców, których zadaniem będzie opiniowanie potencjalnych zapisów w ustawie.

Co ma się znaleźć w projekcie? Przede wszystkim przedsiębiorcy liczyć mogą na jeszcze większe uproszczenie procedur i zniesienie barier administracyjnych przy zakładaniu działalności, również tej wymagającej koncesji, licencji oraz pozwoleń na dopuszczenie towaru do obrotu. Morawiecki pragnie zachować „jedno okienko” w urzędzie oraz internecie, niezależnie od ilości dokumentów wymaganych od pracodawcy. Pewne uproszczenia zaczęto wdrażać już w 2011 roku (w podobnie długo wyczekiwanej Ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej), jednak okazało się, że wiele z zapisów w swoim praktycznym wymiarze znajduje się poza ustawą – są porozrzucane po różnych aktach prawnych.

Niepokojące jest natomiast dążenie przedsiębiorców do formalizacji kontroli, tak aby zawsze o nich uprzedzano i prowadzono je w obecności rzeczonego właściciela firmy (chyba, że chodzi o sytuacje wyjątkowe np. w przypadku narażenia zdrowia lub życia pracowników). Domagają się, aby w nowej ustawie znalazł się zapis o tym, aby zmiany prawne ważne dla prowadzenia działalności gospodarczej zmieniały się jedynie dwa razy w roku. Nowy dokument ma również wyjaśnić wszystkie sporne kwestie związane z prawem podatkowym, obowiązującym podmioty gospodarcze.

Przedstawiciele biznesu m.in. z PricewaterhouseCoopers uważają, że „Konstytucja Biznesu” nadal jest potrzebna, ponieważ wciąż nie istnieje ogólna ustawa, będąca nadrzędną w stosunku do wielu ustaw szczegółowych. Tej roli nie spełniła dawna, również długo wyczekiwana ustawa o swobodzie prowadzenia działalności, w której przedsiębiorcy pokładali duże nadzieje. Nowe prawo jest potrzebne również potencjalnym pracownikom – aby wziąć w ryzy prowadzenie działalności, nie tylko ułatwić jej faktyczne założenie i wpisanie do wszystkich możliwych rejestrów. W “Konstytucji biznesu” znaleźć się powinny także regulacje dotyczące możliwości zrzeszania się w branżowe związki zawodowe. To, jak ten problem zostanie rozwiązany i czy nie będzie ze szkodą dla związków zawodowych i możliwości zrzeszania się, będzie świadczyć o prawdziwej wartości Konstytucji Biznesu.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Piechota 31.03.2016 12:08

    “zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki” – czytaj “jeszcze większe obniżenie kosztów pracy, czyli wynagrodzeń” !!!
    Oczywiście, że chodzi o jeszcze większy wyzysk! Tylko w tym, niemal bez wysiłku, Polska może być konkurencyjna dla Zachodu.
    Jeszcze dochodzi ta parszywa cecha narodowa nas, Polaków. Mianowicie Polak Polaka utopi w łyżce wody. Polak Polaka często traktuje jak jakieś bydło. Nie ma mowy o sprawiedliwym dzieleniu się zyskami. Dlaczego w niemieckim przedsiębiorstwie zwykły szary robotnik (Niemiec!) zarabia 15 tysięcy złotych, a prezes 90 tysięcy (6 razy więcej), a w podobnej firmie w Polsce pracownik zarabia 1500 złotych a jego łaskawy prezes, który ciągle się chwali, że tworzy nowe miejsca pracy dostaje 90 tysięcy (60 razy więcej)!!! Bo Niemiec, Norweg, Japończyk, Amerykaniec POTRAFIĄ SIĘ DZIELIĆ ze zwykłymi szeregowymi robotnikami! Polak Polaka zdepcze jak glizdę!

  2. adambiernacki 31.03.2016 15:33

    Zależy kogo masz na myśli mówiąc Polak. Ja nie uważam każdego mieszkającego tu czy urodzonego tu za Polaka np. Polak dla mnie znaczy więcej. Na to by być Polakiem trzeba sobie zapracować.

  3. emigrant001 31.03.2016 16:25

    Podstawy biznesu według przedsiębiorcy;
    1. zasada kasowa zamiast zasady memoriałowej.
    2. zmiany prawne najwyżej raz w roku (publikowane w grudniu)
    3. Wysokość ZUS według dochodu (brak składek do 27000)
    4. Progresywny podatek dochodowy (stawki od 5%)
    5. Kwota wolna od podatku 27000zł (jak parlamentarzysty)
    I to cała biblia. Ustawa wilczka liczyła dwie strony, dziś interpretacja VAT 2000 stron. Przedsiębiorca nie jest dla urzędnika tylko odwrotnie. Jeśli księgowy jest cenniejszy od menadżera to założenie jest błędem. Pan Morawiecki zamiast teorii powinien spróbować praktyki. Na szczęście era traktowania pracownika jak niewolnika dobiegła końca. Pomogła emigracja i będzie pomagać dalej, bo w Polsce jest BIEDA.

  4. mackadmin 31.03.2016 19:50

    Jak polityk bierze sie za cos takiego, to moze oznaczac tylko katastrofe…

  5. Balcer 31.03.2016 21:40

    Jakie kontrole są potrzebne ? Chyba potrzebne do marnowania pieniędzy podatników na etety dla urzędników. W UK nie ma ichniejszej Inspekcji Pracy czy GIODO i dobrze wszystko funkcjonuje. Bo tam jak ktoś kogoś próbuje wykiwać w pracy, to się przechodzi do konkurencji lub zakłada własny biznes z ichniejszym ZUSem kikudziesięciu PLN miesiecznie (zamast tego co u nas 1100) i podatkiem płaconym po ponad półtora roku od rozpoczęcia działalności z niewyobrażalnym u nas pierwszym progiem podatkowym 60 tys PLN ( tym co u nas jest 3091PLN). Do tego brak deklaracji i sterty papierków zjadających kupe czasu. Po co wymyślać cos nowego- wystarczy przetłumaczyć z UK …. a wielu Polaków znających to prawo wróci z wysp.

  6. Fenix 01.04.2016 11:27

    Nikt nie musi zap.. dalać na chleb , gdy wszystkiego mamy dość niczego nam nie brakuje , dzielimy wspólnie wszystko sprawiedliwym prawem . Bóg nie jest bezbożny to człowiek takim się stał, Bóg czeka na dobrą zmianę, wolnej woli dawania i dzielenia się z każdym, z własnej nieprzymuszonej woli .

  7. Fenix 01.04.2016 11:45

    Nasze składki ZUS powinny służyć naszym dzieciom . Składka ZUS przez podział dóbr jaki tworzymy dziś służyć ma przyszłemu pokolenia które będą tworzyć dobra jutro . Nie oszczędzamy pieniędzy korzystamy z nich na bieżąco, oszczędzamy bogactwa Ziemi , wytwarzamy dobra dla zaspokojenia popytu , stawiamy na zmiany własny rozwój i współpracę , technologia robotyka w produkcji towarów i usług, wydajniejszy oszczędny system z prostym zrozumiałym prawem , każdemu. Bóg człowieka nie stworzył do pracy , stworzył go do dobrej zmiany , samorozwoju własnej jaźni , zadowolony z życia spełniony w pracy twórczej . Jesteśmy twórcami ,zostańmy stwórcami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.