Więcej imigrantów oznacza spadek wynagrodzeń

Opublikowano: 27.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1082

Doktor Cezary Mech kolejny raz wypowiedział się zdecydowanie przeciwko masowej imigracji do naszego kraju. Ekonomista krytykuje sztuczne zwiększanie podaży siły roboczej, bo w ten sposób zaniżane są wynagrodzenia. Ponadto zdaniem Mecha należy dać szansę starzejącemu się społeczeństwu na znalezienie zatrudnienia.

Wiceminister finansów w latach 2005-2006 odniósł się na antenie Polsatu do najnowszych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, mówiących o spadku przeciętnego zatrudnienia w przeciągu ostatniego roku o 1,3 proc. Zdaniem Mecha niezależnie od danych statystycznych konieczne jest zmniejszenie podaży siły roboczej, aby wzrosły wynagrodzenia Polaków.

W chwili obecnej pensje w naszym kraju są dwukrotnie niższe niż w Europie Zachodniej, a także stanowią tylko jedną trzecią płac oferowanych w najbogatszych państwach. Ograniczenie imigracji pozwoliłoby zresztą nie tylko na dynamiczny wzrost wynagrodzeń. Przykład Stanów Zjednoczonych pokazuje bowiem korelację między zmniejszeniem podaży siły roboczej a zwiększeniem inwestycji przez przedsiębiorstwa.

Kolejnym problemem według Mecha jest „pułapka demograficzna”. Nasze społeczeństwo bardzo szybko się starzeje, dlatego należy dać możliwość znalezienia zatrudnienia przez starszych ludzi. W innym wypadku państwo będzie miało podwójny deficyt, dotyczący z jednej strony wynagrodzeń i wysokich kosztów transakcyjnych, a z drugiej strony deficyt braku koniecznych inwestycji.

Na podstawie: Biznes.interia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 27.04.2021 13:38

    Polska utrzymywana jest w ogonie Europy jeżeli chodzi o niskie zarobki – trwa to dziesiątki lat i końca nie widać – raczej zapowiada się, że będzie jeszcze gorzej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.