Wiec protestacyjny w Paryżu

Opublikowano: 22.11.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1935

W sobotę na placu Trocadero w Paryżu odbył się wiec protestacyjny przeciwko artykułowi projektu ustawy „O bezpieczeństwie globalnym”, dotyczącym fotografowania i filmowania policji i żandarmów.

Przez kilka godzin akcja, która rozpoczęła się o 14.30 przebiegała spokojnie. Po 17.30 sytuacja zaczęła się zaostrzać. Wielu demonstrantów, głównie młodych ludzi, zaczęło rzucać kamieniami i butelkami w siły porządkowe, skandując „wszyscy nienawidzą policji”. W odpowiedzi organy ścigania zaczęły używać armatek wodnych.

Demonstracja odbyła się na wezwanie dziennikarskich związków zawodowych. Plac Trocadero był całkowicie wypełniony ludźmi. Wielu z nich trzymało w rękach plakaty, na których protestowali przeciwko przyjęciu dokumentu: „Nie dla ustawy „O bezpieczeństwie globalnym”, „Kto nas ochroni przed policją”? Uczestnicy potępili artykuł 24, stwierdzając, że „otwiera on drzwi dla policyjnej agresji”.

Akcje protestacyjne w sobotę odbyły się również w innych miastach Francji.

Dzień wcześniej francuskie Zgromadzenie Narodowe poparło w pierwszym czytaniu 24. artykuł, który wywołał szeroką publiczną reakcję. Artykuł przewiduje karę roku więzienia i grzywnę w wysokości 45 tysięcy euro za rozpowszechnianie „obrazu twarzy lub innego elementu identyfikującego” policjanta lub żandarma „w oczywistym celu naruszenia ich nietykalności fizycznej i psychicznej”.

Poprawka wprowadzona do tego artykułu wyjaśnia, że środek ten nie może naruszać prawa do informacji.

Ten artykuł jest bardzo krytykowany w środowisku dziennikarskim. Dziennikarze obawiają się, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, artykuł ten zaszkodzi wolności słowa, a przedstawiciele mediów i obywatele nie będą mogli swobodnie filmować pracy funkcjonariuszy organów ścigania podczas demonstracji. Rząd zapewnia, że dokument gwarantuje prawo do filmowania działań organów ścigania podczas demonstracji.

We wtorek wieczorem przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego, które właśnie rozpoczęło obrady nad projektem ustawy, odbyła się demonstracja, a uczestnicy protestowali przeciwko temu artykułowi. Akcja zakończyła się starciami demonstrantów z policją.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.