Wiceszef polskiego MSZ broni Izraela i przypomina Hitlera

Opublikowano: 21.05.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3606

Izrael prowadzi wojnę w sposób bardzo cywilizowany – uważa wiceszef polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Władysław Teofil Bartoszewski. Polityk Trzeciej Drogi w Radio Zet bronił Izrael, a także przypomniał znanego austriackiego akwarelistę.

Na początku rozmowy Bartoszewski zapytany o to, „czy premier Izraela powinien stanąć przed Trybunałem Karnym w Hadze za zbrodnie wojenne”, bez wahania odparł: „nie”.

„Porównywanie Hamasu, który jest przez wszystkich uznawany, przez cały świat cywilizowany uznawany za organizację terrorystyczną, to są zbrodniarze, z premierem demokratycznego państwa Izrael, jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie, który został zaatakowany nie tylko przez Hamas, Hezbollah, Huti, czyli organizacje terrorystyczne, ale również przez Iran, to kompletnie nieporównywalne” – powiedział. „Przywódcy Hamasu to są terroryści i jako tacy są uznawani przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i cały cywilizowany świat, a Izrael jest demokratycznym państwem, i premier jest demokratycznie wybranym politykiem, i broni swojego państwa przed atakami trzech organizacji terrorystycznych, i jednego państwa” – dodał Bartoszewski.

Prowadzący program Bogdan Rymanowski dopytywał o to, czy „przywódcy demokratyczni nie popełniają czasami zbrodni wojennych?”. „Mogą popełniać, ale w tym wypadku to nie ma miejsca, w związku z czym to porównanie prokuratura, który miał się udać do Izraela, żeby sprawę badać osobiście, a zamiast się tam udać, puścił sprawę w mediach społecznościowych, jest skandaliczne” – podkreślił Bartoszewski.

Przypomnijmy, że w poniedziałek prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan wniósł o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony tego kraju Joawa Galanta oraz trzech przywódców terrorystycznej organizacji palestyńskiej Hamas w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy. W odpowiedzi na to Netanjahu stwierdził, że z „obrzydzeniem odrzuca dokonane przez prokuratora w Hadze porównanie między demokratycznym Izraelem i masowymi mordercami z Hamasu”.

W programie „Gość Radia Zet” Rymanowski przytoczył dane, według których w wyniku działań Izraela zginęło ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci, a efektem ataku Hamasu była śmierć nieco ponad tysiąca osób. Zdaniem dziennikarza „skala jest nieporównywalna”.

„Oczywiście, że jest ofiar więcej po stronie Palestyńczyków dlatego, że jest walka w gęsto zabudowanym terenie, kiedy Hamas używa swoich współbraci jako żywe tarcze. To nie jest wojna, że żołnierze wychodzą na pole bitwy i się zabijają, tylko to jest wojna, kiedy w mieście Hamas się chroni w tunelach, zakładnicy są żywymi tarczami dla Hamasu, dlatego jest dysproporcja” – uważa Bartoszewski.

Wiceszef MSZ zapytany o to, czy usprawiedliwia „zbrodnie być może popełnione przez Izraelczyków tą zbrodnią pierwszą Hamasu?”, odparł, że nie, ale szybko dodał: „Tylko jak inaczej wyeliminować Hamas, jeżeli Hamas ukrywa się między cywilami? I tak Izrael prowadzi wojnę w sposób bardzo cywilizowany dlatego, że wysłał tam żołnierzy, dlatego tak dużo żołnierzy izraelskich zginęło”.

Redaktor prowadzący rozmowę dopytywał wiceministra o stwierdzenie, że „Izrael prowadzi wojnę w sposób bardzo cywilizowany”. „Biorąc pod uwagę okoliczności… Proszę porównać, jak Amerykanie prowadzili wojnę w Iraku, ile było ofiar cywilnych w Mosulu, ile było ofiar cywilnych, jak tam były walki toczone w miastach. To było nieporównywalne” – powiedział Bartoszewski.

W dalszej części programu Rymanowski zapytał Bartoszewskiego o słowa dr hab. Doroty Heidrich z Uniwersytetu Warszawskiego, która komentując decyzję MTK, stwierdziła w rozmowie z „Faktem”, iż „dowody są wystarczające, aby wydać nakaz aresztowania”.

„Moim zdaniem Izrael ma prawo do obrony, w sytuacji, kiedy Hamas mówi, co wiele osób niezbyt rozsądnych wyśpiewuje na ulicach: »From the river to the sea, Palestine will be free«, czyli od rzeki Jordan do morza Palestyna ma być wolna. Od kogo? Od Żydów. Już mieliśmy takiego Pana, który chciał, żeby Europa była wolna od Żydów” – przypomniał Bartoszewski.

Rymanowski zauważył, że zdaniem Palestyńczyków dziś „Izrael robi to samo, co Hitler”. Wiceszef MSZ wyśmiał jednak to porównanie i stwierdził, że „to są absurdy”. „Palestyńczycy nie mogą takich analogii robić, ponieważ to jest nieprawda” – podkreślił.

Autorstwo: RP
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: NCzas.info

Komentarz „Wolnych Mediów”

Według „Wikipedii” Władysław Teofil Bartoszewski, syn znanego Żyda i byłego, nieżyjącego już wieloletniego szefa MSZ Władysława Bartoszewskiego, ma podwójne obywatelstwo — polskie i brytyjskie. W 1985 roku był współzałożycielem Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich w Oksfordzie, pełnił funkcję jego dyrektora i pozostał w zarządzie tej jednostki. W grudniu 2023 został powołany na urząd sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W zakres jego kompetencji weszły m.in. relacje z diasporą żydowską. Wszystko więc wskazuje, że wiceszef MSZ jest Żydem, dlatego nic dziwnego, że nie jest obiektywny ws. Izraela.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

13 komentarzy

 1. rici 21.05.2024 19:20

  A to jest ten ktorego zwolnili z obozu w Oswiecimiu ze wzgledu na zly stan zdrowia.

 2. emigrant001 21.05.2024 19:37

  Żyjemy w świecie klaunów. I każdy może zostać klaunem. Nawet pan Teofil.
  I całkiem spora grupa klaunów założyła cyrk, w którym nikt się nie śmieje.

 3. rici 22.05.2024 08:38

  Kiedys bylo w jego oficjalnym zyciorysie ze po jednej z lapanek w Warszawie dostal sie do obozu w Oswiecimiu. I po kilkutygodniowym okresie zostal zwolniony do domu ze wzgledu na zly stan zdrowia.
  To swiadczy jak Hitler i Niemcy byli nieublagani w niszczeniu narodu wybranego.

 4. pikpok 22.05.2024 09:33

  Masowo żydów wysyłano do obozów dopiero gdy Rosja i USA ,,pukali do bram”.

 5. rici 22.05.2024 12:39

  Zgadza sie pikpok, do 1942 roku Hitler i dwa inne “zydowskie” kraje jak Zwiazek Radziecki i USA scisle ze soba wspolpracowaly. Swoich zydow Hitler wysylal do Palestyny, gdzie mieli budowac nowe panstwo zydowskie. Do tej pory w Izraelu uznaje sie Hitlera za jednego z ojcow zalozycieli panstwa Izrael. Do 1941 roku Hitler wysylal swoich inzynierow i technikow by budowali radziecki przemysl. Rowniez niemieccy inzynierowie i lekarze testowali na amerykanskich poligonach, przed wojna wrocili do Niemiec by testowac na podbitej ludnosci, w obozach koncentracyjnych.
  W gettach ludnosc zydowska miala o wiele lepsze warunki niz np. ludnosc polska.
  Mieli swoje judenraty-samorzady, uzywali swojego jezyka ijdisz jako jezyka urzedowego, mieli pelne zaopatrzenie. Tam Niemcy nawet nie zagladali.
  W tym czasie Polacy zazdroscili zydom ich warunkow egzystencji.
  W Werhmachcie sluzylo okolo 150 tys. zydow w SS okolo 60 tys.
  Dopiero sie zmienilo w 1942 roku , czy to przez to ze wiekszosc zydow w podbitych krajach nie chciala wstepowac do niemieckich sluzb i armii? , poza krajami baltyckimi. Czy tez z jakichs innych wzgledow?, a moze Hitler doszedl do wniosku ze i bez zydow podbije swiat za pomoca nowych rozwijanych w tym czasie technologi?
  A te moje wczesniejsze komentarze dotycza ojca obecnego viceministra.

 6. Foxi 22.05.2024 12:55

  Mało kto zdaje sobie sprawę że do lutego 1942 oni robili interesy z hitlerem. Byli sojusznikami niemców. Nikt ich nie prześladował ani nie ruszał, uruchomili nawet mennicę własnych pieniędzy, plotkowano że ma powstać państwo żydowskie na gruzach polski. Lawina ruszyła w 1942 widocznie oszukali adolfa o jeden raz za dużo i chazr z waffenss się zdenerwował. Druga teoria o której czytałem jest taka że pobratymcy z USA nie chcieli dać za transport nawet 2 dolce od sztuki. Podobno oferowali tylko 30 centów od szt. w ramach opłaty na cele transportowe plemienia wybranego do USA. To chyba nie pokryło by nawet kosztu paliwa. Niemcy są dobrzy w księgowości. Historia po ’42 ukazała fakt że jednak tańsza okazała się 1 kulka. Tak to już bywa w interesach. Jest też trzecia teoria zupełnie odleciana mistyczno magiczna. Gdzie cała zmiana polegać miała na tym że niemcy chcieli zamienić wszystkich jak leci hurtowo za jedną liniową żydówkę czystej krwi od Jahwe w celu wyprodukowania nadczłowieka albo nadżołnierza.

 7. rici 22.05.2024 15:15

  Resumujac historie Niemiec w okresie ostatnich 100 lat, to praktycznie Niemcy nie mialy niemieckiego przywodcy.
  Adolf byl austriackim zydem /pol-zydem/
  Adenauer zostal mianowany przez amerykanskich zydow.
  Helmut Kohl urodzil sie jako Lejba Kohne.
  Angela Merkel, prawdziwe nazwisko Aniela Kazimierczak.

 8. rici 22.05.2024 18:03

  Zreszta historia Niemiec pod tym wzgledem w ostatnim 100-leciu jest bardzo podobna do historii Polski.
  Pilsudzki- litwak, czyli litewski zyd. Zreszta Adolf byl goracym fanem Pilsudzkiego, wzorowal sie na nim w przejeciu wladzy w Niemczech. Pierwsze co zrobil to utworzyl ministerstwo propagandy na wzor utworzonego przez Pilsudzkiego oddzialu propagandy przy Kwaterze Glownej Sztabu Wojska Polskiego. Po smierci Pilsudzkiego w Berlinie wykonano symboliczny sarkofag Pilsudzkiego gdzie najwyzsi hitlerowscy urzednicy pelnili warte honorowa.
  Po wojnie sytuacja przedstawiala sie rowniez podobnie, jak w Niemczech amerykanscy zydzi narzucili system spoleczny, to w Polsce podobnie zrobili to sowietcy zydzi.I o w calkiem podobny sposob.
  Byl taki w miare czas samodzielnego rozwoju lata 60-70 te , ale pozniej znow opanowali to amerykanscy “przyjaciele” .
  Wedlug mnie ci amerykanscy “przyjaciele” tez nie sa tymi kto tym wszystkim kieruje, to sa tak samo pionki. O wiele wyzej stoi City of London, i Watykan. Ale to tez nie jest szczyt.

 9. kufel10 23.05.2024 04:19

  @ rici – nie znam się na tych żydowskich nazwiskach ale lejba kohne to przecież tw. bolek, czyli obaj panowie się tak samo nazywali?

 10. rici 23.05.2024 10:12

  kufel; musze ci powiedziec ze przed ponad 30 laty gdy mieszkalem w Manheim i miejscowi pokazali mi dom w ktorym urodzil sie Helmut Kapusta i jak sie wtedy nazywal bylem bardzo zdziwiony, za tak samo nazywal sie jak nasz bolek.
  A na temat bolka wiedzialem juz w koncowce lat 70-tych, poniewaz moj dobry kolega ozenil sie w sasiednim bloku, i bolka wszyscy znali w okolicy i wiedzieli czym jest.
  A ja przynajmniej raz w roku odwiedzalem kolege i zawsze zostawalem tam na pare dni.

 11. kufel10 23.05.2024 13:58

  Pamiętam co pisałeś na temat bolka i tego bloku, warto to wiedzieć. Jak to w takim razie rozumieć że kilku polityków nosi takie samo imię i nazwisko? Co to za “numer” ?

 12. rici 23.05.2024 17:13

  kufel; nazwisko Kohne to dosyc popularne nazwisko w Niemczech i krajach niemieckojezycznych.
  W czasie zaborow , w zaborze pruskim i austriackim zydom nadawano niemieckie nazwiska. W Polsce przedrozbiorowej zydzi nie nosili nazwisk. W Rosji nadawano nazwiska pochodzace od ojca np. Salomon syn Lejby, dostal nazwisko Lejbowicz.
  Nazwisko Kohne pochodzi od können – moc, ich könne – ja moge.
  Imie lejba to bardzo popularne zydowskie imie.

 13. kufel10 23.05.2024 21:33

  RICI – dzięki za wyjaśnienie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.