Wicepremier Węgier broni uboju rytualnego

Opublikowano: 24.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 566

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w ubiegłym tygodniu zgodność zakazu uboju rytualnego z prawem Unii Europejskiej. Te stanowisko skrytykował chadecki węgierski wicepremier Zsolt Semjén, uznając wyrok za ograniczenie praw europejskich Żydów. Między innymi z tego powodu Węgry zostały pochwalone przez ambasadora Izraela w Budapeszcie.

Wspomniany wyrok jest wynikiem zaskarżenia decyzji rządu belgijskiej Flandrii, który przed trzema laty zakazał uboju rytualnego bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia. Skarga na te posunięcie została odrzucona przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, tłumaczący swoje stanowisko troską o dobrostan zwierząt. Wyrok jest więc krytykowany przez religijne środowiska muzułmańskie i żydowskie.

Swojego rozgoryczenia decyzją Trybunału nie ukrywa także wiceszef węgierskiego rządu. Polityk Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) uznał wyrok za „ograniczenie wolności wyznania europejskiej społeczności żydowskiej”. Zdaniem Semjéna w ten sposób dobro zwierząt przedkładane jest nad prawa człowieka, a w szczególności na ludzkie prawo do praktykowania przekonań religijnych.

Chadecki aktywista dodał, że „chadecki węgierski rząd zawsze będzie dbał o dobrostan psychiczny i fizyczny swojej społeczności żydowskiej oraz zachowanie jej tradycji”. Semjén uważa, iż UE podobnie jak Węgry powinna chronić wolność religijną swoich społeczności, ponieważ w przeciwnym razie „utraci swoją tożsamość”.

Dzięki obronie społeczności żydowskiej, rząd Viktora Orbána otrzymał w tym tygodniu laurkę od izraelskiego ambasadora, Jakowa Hadas-Handelsmana. Według dyplomaty Węgry są „praktycznie jedynym miejscem, w którym praktykujący Żydzi mogą spacerować bez strachu”. Przypomniał w tym kontekście dane opublikowane przez żydowską Ligę przeciw Zniesławieniom (ADL), zgodnie z którymi Węgry zajmują ostatnie miejsce w Europie pod względem liczby „antysemickich” ataków.

Na podstawie: index.hu, hungarytoday.hu
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o