Wiceminister chce budować muzeum żydowskich ortodoksów

Opublikowano: 19.01.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 603

Wiceminister kultury Jarosław Sellin wyrasta powoli na głównego prożydowskiego lobbystę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości – w ubiegłym tygodniu przekonywał, iż Izrael jest strategicznym partnerem Polski na Bliskim Wschodzie, natomiast teraz zadeklarował gotowość budowy muzeum chasydyzmu polskiego, aby tym samym „chronić żydowskie dziedzictwo” w naszym kraju. Warto wspomnieć, iż najważniejszą organizacją chasydzką w Polsce jest sekta Chabad-Lubawicz, która w grudniu urządziła swoiste tournee, odpalając chanukowe świece w Sejmie i Pałacu Prezydenckim.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości w poniedziałek przebywał w warszawskim Muzeum Żydów Polskich “Polin”, gdzie zaprezentowano album niejakiej Agnieszki Traczewskiej pod tytułem „Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”, a swoje wystąpienia zaprezentowało także małżeństwo potomków chasydów z czasów II Rzeczpospolitej. Sellinowi najwyraźniej udzieliła się atmosfera spotkania w muzeum, ponieważ postanowił po raz kolejny przymilić się do środowisk żydowskich i złożyć daleko idącą deklarację, związaną zresztą także z sytuacją finansową państwa.

Zastępca ministra kultury Piotra Glińskiego chce bowiem, aby nasz kraj podjął „jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce” i tym samym wybudował w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego. Taka placówka miałaby, zdaniem polityka PiS-u, „bardziej szczegółowo opowiedzieć” historię chasydyzmu polskiego, przy czym Sellin nie ukrywa, iż „w Polsce jest już kilka inicjatyw, które do tego zmierzają”.

W ubiegłym tygodniu Sellin w telewizyjnym wywiadzie zachęcał do uznania Izraela jako najważniejszego sojusznika Polski na Bliskim Wschodzie, ponieważ Polskę i Izrael ma łączyć „wspólna historia”. Wcześniej natomiast środowisko chasydzkie w Polsce zostało dopieszczone przez innych polityków „dobrej zmiany”, kiedy w grudniu przedstawiciele chasydzkiej sekty Chabad-Lubawicz brali udział w zapalaniu świec chanukowych w budynkach Sejmu oraz w Pałacu Prezydenckim.

Chasydzi są jedną z największych grup żydowskich ortodoksów, uprawiającą głównie mistyczny judaizm sprzeciwiający się bardziej modernistycznym trendom. Można mieć wątpliwości, czy wspieranie tego odłamu judaizmu pomoże wiceministrowi Sellinowi w budowaniu pozytywnych relacji z Izraelem, ponieważ grupy chasydzkie w tym kraju odmawiają obowiązkowej służby wojskowej, co od miesięcy prowadzi do ich konfliktu z premierem Benjaminem Netanjahu.

Resort kultury i dziedzictwa narodowego kierowany jest przez wspomnianego ministra Glińskiego, byłego działacza Unii Wolności i głównego orędownika bliskiej współpracy ze środowiskami żydowskimi. Faworyt prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w końcu listopada ubiegłego roku uczestniczył w szabasowej kolacji zorganizowanej przez żydowskiego lobbystę Jonnego Danielsa, tuż po tym jak po ostatnim Marszu Niepodległości zadeklarował, iż w przestrzeni publicznej nie powinno być miejsca dla pojmowania narodu w ujęciu etnicznym. Na początku grudnia minionego roku lobbował on natomiast na rzecz olbrzymiej dotacji na renowację cmentarza żydowskiego na warszawskiej Woli.

Na podstawie: wPolityce.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 19.01.2018 13:34

  To pseudo państwo było jest i będzie teoretyczne. POPIS górą

 2. Youpidou 19.01.2018 14:12

  ” W ubiegłym tygodniu Sellin w telewizyjnym wywiadzie zachęcał do uznania Izraela jako najważniejszego sojusznika Polski na Bliskim Wschodzie, ponieważ Polskę i Izrael ma łączyć „wspólna historia”. ”

  Chyba Polskę i Palestynę łączy podobna historia, oba kraje są wchłaniane przez kult wybranych.
  Prezydenci, albo rezydenci – sami się wybrali, jak naród wybrany. tylko głosować można a nie wybierać. Choinka, ratowanie opłatków, wizyta u papiestwa, jedzenie ciała nieboszczyka [kult śmierci], palenie świec podczas chanuki… nie mówiąc już o wizycie na jakieś ścianie płaczu [żalu?].
  Wszystkie te 3 religie abrahmowe działają na takiej samej zasadzie, każda ciągnie inne sznurki idące w tym samym kierunku.
  Gdyby Polska była naprawdę niepodległa nie uznałaby państwa Israel i zerwała z nimi stosunki dyplomatyczne a nazwę terytorium przypisałby Palestynie, a górę Golan przypisałaby Syrii. Ale tego nikt nie zrobi.

 3. Husar 20.01.2018 10:38

  No aż nerwy człowieka biorą.
  Polska to jest nasz dom, Słowiański dom. Rządzący powinni stawiac pomniki Sowian, muzeum ku czci naszej własnej kultury i dziejów. A nie jakiegoś obcego narodu, który jasno mówi że My Polacy jesteśmy dla nich wrogami.
  Dalej mamy u władzy zewnętrzne partie zainstalowane do kolonizowania Polski.
  Jeden ze stopni zniszczenia narodu jest hodowanie w nim obceego narodu i jego “kultury” jeżeli w ogóle żydzi mają jakąkolwiek kulturę.
  Jakaś porażka. W ogóle ten Duda to takie brednie opowiada.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.