Wiadomo, kiedy ruszy sprawa ws. ekstradycji Assange’a

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 677

Portal „WikiLeaks” potwierdził, że przesłuchania w sprawie ekstradycji jego założyciela Juliana Assange’a, przełożone z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, zostaną wznowione w Wielkiej Brytanii 7 września.

„Wznowienie toczącej się rozprawy w sprawie ekstradycji Juliana Assange’a jest zaplanowane na 7 września. Nie ustalono jeszcze lokalizacji sądu” – poinformowała „WikiLeaks” za pośrednictwem „Twittera”.

Początkowo przesłuchania w sprawie ekstradycji Assange’a miały się rozpocząć 18 maja. Na początku maja sędzia Vanessa Baraitser podczas rozprawy w sądzie Westminster Magistrates potwierdziła, że odroczyła pozostałe trzy tygodnie rozprawy przynajmniej do września, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Prawdopodobną datą wznowienia rozprawy był 7 września. Baraitser poinformowała również, że rozprawa może zostać przeniesiona z sądu więziennego w Belmarsh do innego sądu, w którym będzie więcej miejsca. Szczegóły zostaną ustalone 1 czerwca.

Rozpatrzenie sprawy ekstradycji zaplanowano w sądzie więziennym w Belmarsh, w którym przebywa Assange. W tym więzieniu zarejestrowano kilka przypadków koronawirusa, dwóch więźniów zmarło. Prawnicy twierdzili, że Assange ma chore płuca i bardzo prawdopodobne jest, że poważnie zachoruje, jeśli zostanie zakażony COVID-19.

Assange, oskarżony w Szwecji w 2010 roku o molestowanie seksualne i gwałt, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z obawy przed ekstradycją. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Sąd w Londynie uznał go za winnego naruszenia warunków kaucji i skazał go na 11 miesięcy więzienia. Przesłuchania w sprawie ekstradycji rozpoczęły się 2 maja ubiegłego roku. Wkrótce po tym władze USA ogłosiły, że przedstawiły Assange’owi nowe zarzuty o 17 przypadków naruszenia prawa o szpiegostwie i ujawnienie informacji niejawnych. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Assange’owi grozi kara pozbawienia wolności do 175 lat.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o