Wiadomo, kiedy ruszy sprawa ws. ekstradycji Assange’a

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 493

Portal „WikiLeaks” potwierdził, że przesłuchania w sprawie ekstradycji jego założyciela Juliana Assange’a, przełożone z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, zostaną wznowione w Wielkiej Brytanii 7 września.

„Wznowienie toczącej się rozprawy w sprawie ekstradycji Juliana Assange’a jest zaplanowane na 7 września. Nie ustalono jeszcze lokalizacji sądu” – poinformowała „WikiLeaks” za pośrednictwem „Twittera”.

Początkowo przesłuchania w sprawie ekstradycji Assange’a miały się rozpocząć 18 maja. Na początku maja sędzia Vanessa Baraitser podczas rozprawy w sądzie Westminster Magistrates potwierdziła, że odroczyła pozostałe trzy tygodnie rozprawy przynajmniej do września, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Prawdopodobną datą wznowienia rozprawy był 7 września. Baraitser poinformowała również, że rozprawa może zostać przeniesiona z sądu więziennego w Belmarsh do innego sądu, w którym będzie więcej miejsca. Szczegóły zostaną ustalone 1 czerwca.

Rozpatrzenie sprawy ekstradycji zaplanowano w sądzie więziennym w Belmarsh, w którym przebywa Assange. W tym więzieniu zarejestrowano kilka przypadków koronawirusa, dwóch więźniów zmarło. Prawnicy twierdzili, że Assange ma chore płuca i bardzo prawdopodobne jest, że poważnie zachoruje, jeśli zostanie zakażony COVID-19.

Assange, oskarżony w Szwecji w 2010 roku o molestowanie seksualne i gwałt, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z obawy przed ekstradycją. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Sąd w Londynie uznał go za winnego naruszenia warunków kaucji i skazał go na 11 miesięcy więzienia. Przesłuchania w sprawie ekstradycji rozpoczęły się 2 maja ubiegłego roku. Wkrótce po tym władze USA ogłosiły, że przedstawiły Assange’owi nowe zarzuty o 17 przypadków naruszenia prawa o szpiegostwie i ujawnienie informacji niejawnych. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Assange’owi grozi kara pozbawienia wolności do 175 lat.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.