WGI – afera większa niż Amber Gold

Opublikowano: 21.12.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 433

Lata śledztwa, ponad tysiąc poszkodowanych osób, setki milionów strat – to bilans śledztwa w sprawie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej. I choć w sprawę zamieszane były osoby z pierwszych stron gazet, m.in. Dariusz Rosati, b. minister spraw zagranicznych, a obecnie poseł Platformy, akt oskarżenia ich nie objął. – To kolejny dowód na bezkarność osób zamieszanych w największe afery ostatnich 20 lat – mówią eksperci.

Akt oskarżenia obejmuje trzech członków zarządu domu maklerskiego WGI DM – Łukasza K., Andrzeja S. i Macieja S. Prokuratura zarzuca im m.in. przekazanie z domu maklerskiego 6,65 mln dol. do firmy WGI Europe Ltd. Następnie część tych pieniędzy przekazywana była na prywatne rachunki oskarżonych. Trzej szefowie WGI DM mieli nadużyć udzielonych im uprawnień i nie dopełnić obowiązków przy przyjmowaniu wpłat i dokonywaniu wypłat w latach 2005–2006. Zdaniem poszkodowanych firma prowadziła również podwójną księgowość. Całość roszczeń opiewa na blisko 250 mln zł.

W radach nadzorczych pięciu spółek związanych z WGI zasiadali m.in. b. minister spraw zagranicznych i poseł Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati, b. minister przemysłu Henryka Bochniarz i Witold Orłowski, b. doradca Leszka Balcerowicza, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.

– Nie byłem członkiem zarządu ani rady nadzorczej WGI. Podobnie jak pan Rosati i pani Bochniarz wchodziłem w skład rady jednej ze spółek (WGI TFI – przyp. red.), która do WGI należała i która nawet nie rozpoczęła działalności – mówi „Codziennej” Witold Orłowski. – Nie miałem nic do czynienia z firmą, w której były nieprawidłowości. Moje nazwisko pada, bo wypowiadam się w tej sprawie i kontaktowałem się z pokrzywdzonym – tłumaczy Orłowski.

– To bzdura. Ci ludzie brali udział w posiedzeniach rady nadzorczej WGI TFI, brali za to pieniądze. Chodziło o to, by uwiarygodnić ich nazwiskami całe przedsięwzięcie. Oczywiście jak zwykle nikt nie ponosi żadnych konsekwencji – mówi „Codziennej” Janusz Szewczak, główny eksperta SKOK‑u. Zdaniem ekonomisty fakt, że tylko trzy osoby usłyszały zarzuty, jest dowodem na bezkarność osób zamieszanych w największe afery ostatniego 20-lecia. – Absolutnym skandalem jest także to, że Rosati, były członek rady nadzorczej FOZZ‑u, jest szefem komisji ds. budżetu państwa. Nigdzie na świecie nie byłoby to możliwe. Widać wyraźnie, że w Polsce nadal są równi i równiejsi – dodaje Szewczak.

Na poczet przyszłych kar zastosowano poręczenia majątkowe i zabezpieczenia w postaci m.in. zajęcia udziałów w spółkach, zajęcia ruchomości i ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomościach. Trzem oskarżonym grozi od roku do 10 lat więzienia. – To koniec śledztwa w tej sprawie – przyznaje Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Autor: Wojciech Mucha
Źródło: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. slawo47 21.12.2012 12:02

  ..no jak Ślepakura jest rzecznikiem to co mozna sie bylo spodziewac….a tak powaznie to nazwisko pasuje do tego bagna

 2. pasanger8 21.12.2012 19:59

  Oczywiście kaczyści wcale nie mają lepkich rączek.Ha,ha ,ha.A racja w tym jest choćby PKP -straty i zniszczenia w publicznej infrastrukturze aż by się prosiło o art. kk dotyczący zagarnięcia i zniszczenia mienia znacznej wartości a do pierdla zaglądają raczej złodzieje wędlin i telewizorów.A ten Rosati cóż za ohydny obślizgły facet totalne dno etyczne.Taki różowy Rokita ciekawe w jakiej partii będzie za 10 lat

 3. monsternik 21.12.2012 21:05

  normalka

 4. Sebo 22.12.2012 04:25

  …może kiedyś doczekamy, może nie. Jednak tych wszystkich dobrodziei postawił bym w jednym rzędzie i za zdradę, bo inaczej tego nie można nazwać, rozstrzelałbym…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.