Wg Zełenskiego wizyta w Polsce to prawdziwy przełom

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał rezultaty pierwszego dnia wizyty w Polsce przełomem; pod patronatem Zełenskiego i prezydenta Polski Andrzeja Dudy zostanie przywrócona grupa robocza, do zadań której będzie należało „wyzerowanie” wzajemnych roszczeń.

„Rezultaty pierwszego dnia mojej wizyty w Polsce opisałbym nie jako odwilż, ale jako przełom. Ruszyliśmy z miejsca proces przywrócenia historycznej sprawiedliwości: pod moim i Andrzeja Dudy patronatem zostanie reaktywowana grupa robocza do spraw, powiedzmy, „wyzerowania” wzajemnych roszczeń. Przede wszystkim wspólne ekspedycje zajmą się poszukiwaniami i ponownymi pochówkami w kraju poległych polskich i ukraińskich żołnierzy i cywilów” – napisał Zełenski na „Facebooku”.

Jak podkreślił, Ukraina i Polska będą wspólnie dbać o pomniki i groby Ukraińców w Polsce i Polaków na Ukrainie. Prezydent Ukrainy zaproponował też budowę pomnika pojednania na granicy państwowej.

„Jeśli chodzi o teraźniejszość, uzgodniliśmy rozwiązanie problemu transportu ładunków przez ukraińsko-polską granicę. W sferze energetycznej omówiliśmy współpracę w formacie Waszyngton – Warszawa – Kijów. Wizyta trwa. 1 września jeszcze jest wiele ważnych spraw do załatwienia i spotkań” – dodał Zełenski.

W ostatnich latach pojawiły się napięcia w relacjach między Kijowem a Warszawą, głównie na tle dyskusji o wydarzeniach związanych z pamięcią historyczną. Warszawa potępia stanowisko Kijowa w sprawie gloryfikacji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińskiej Powstańczej Armii (OUN-UPA) i krytykuje regularne akty wandalizmu na polskich miejscach pamięci na Ukrainie.

Wiosną w Polsce weszło w życie prawo, które wprowadziło odpowiedzialność karną za propagandę „ideologii Bandery” i negowanie rzezi na Wołyniu. Kijów uznał, że te przepisy są wymierzone w Ukraińców.

W sobotę Duda osobiście poprosił Zełenskiego o pomoc w przeprowadzeniu ekshumacji ofiar rzezi na Wołyniu. Wcześniej prezydent Polski powiedział, że ekshumacje są warunkiem normalizacji polsko-ukraińskich stosunków. Kierownictwo Polski od dawna chce przeprowadzić ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej na Ukrainie, ale nie otrzymało na to zgody ukraińskich władz.

Punktem kulminacyjnym wydarzeń z 1943 roku, zwanych Rzezią Wołyńską, jest 11 lipca – tego dnia ukraińscy nacjonaliści zaatakowali w tym samym czasie około 150 polskich wiosek. Polscy historycy uważają Rzeź Wołyńską za ludobójstwo i czystkę etniczną i mówią o śmierci, według różnych źródeł, od 100 tysięcy do 130 tysięcy osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com