Wenecja Euganejska i Lombardia chcą być autonomiczne

Opublikowano: 24.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 652

Mieszkańcy włoskich regionów Lombardii i Wenecji Euganejskiej w referendach konsultacyjnych wypowiedzieli się za rozszerzeniem autonomii regionów.

Komisja Wyborcza Wenecji Euganejskiej poinformowała, że ​​ponad 98% głosujących opowiedziało się za autonomią. W głosowaniu wzięło udział ponad 57% wyborców. „Jest to zwycięstwo mieszkańców Wenecji Euganejskiej, zwycięstwo świadomości obywatelskiej, zwycięstwo ludzi, którzy chcą być panami we własnym domu” — powiedział prezydent regionu Luca Zaia. Nazwał wyniki regionalnego referendum historycznym wydarzeniem i obiecał już w poniedziałek rozpocząć pracę nad „umową, którą zaoferujemy władzom centralnym”. Szef regionu zaznaczył, że regionalny system elektroniczny do przeprowadzenia referendum w niedzielę został poddany poważnemu atakowi hakerów.

W Lombardii za rozszerzeniem autonomii głosowało 95% mieszkańców, powiedział gubernator regionu Roberto Maroni. „Dziękuję trzem milionom Lombardczyków, którzy przyszli zagłosować, i tym 95%, którzy oddali swój głos na TAK” — powiedział. Maroni podkreślił, że Lombardia osiągnęła historyczny wynik, ponieważ po raz pierwszy użyto elektronicznego systemu głosowania, który był niedostępny dla ataków hakerów. „Jestem bardzo zadowolony z tego, jak sobie z tym poradziliśmy” — zaznaczył, dodając, że ponad 3% wyborców sprzeciwiło się rozszerzeniu uprawnień regionu, 0,9% głosów było pustych.

Maroni przypomniał także, że przed referendum chciał przewyższyć próg frekwencji 34%. „W tej chwili mogę powiedzieć, że przeliczono około 1/3 danych, frekwencja przekroczyła 40%. Nie rywalizuję z Zaią, ale cieszę się z tego, że możemy połączyć siły i rozpocząć walkę stulecia” — powiedział.

Referendum w dwóch regionach w północnych Włoszech odbyło się 22 października. W historii Republiki Włoskiej takie konsultacje z ludnością regionów odbywają się po raz pierwszy. Oba referenda mają charakter konsultacyjny i formalnie nie mają wiążących skutków prawnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.