Węgry podniosły stopę procentową do 13%

Opublikowano: 29.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 835

Rana Monetarna Narodowego Banku Węgier podniosła we wtorek podstawową stopę procentową o niespodziewane 125 punktów bazowych do 13%, czyli do najwyższego poziomu od 22 lat. Prezes banku centralnego powiedział, że jest to ostatnia z 16-miesięcznego ciągu podwyżek podstawowej stopy procentowej.

„Zakończyliśmy cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się 16 miesięcy temu, ale zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane” – oznajmił. Dodał, że walka z inflacją nie jest zakończona i bank będzie ją kontynuował. Spowolnić ma w przyszłym roku, osiągając krawędź pasma tolerancji banku (tj. 3-5%) do 2024 roku. Dodał, że dekada lat 2020 przypomina dekadę lat 1970., z niskim wzrostem, wysoką inflacją i niespodziewanymi wstrząsami.

Oczekuje się, że stopa inflacji wyniesie od 13 do 14,5% w tym roku i od 12 do 14% w przyszłym. Wzrost gospodarczy wyniesie między 3 a 4% w roku 2022 i między 0,5 a 1,5% w 2023 według wiceprezesa Barnabása Virága, ale nawet ta niewielka prognoza wzrostu może się nie zmaterializować z powodu ryzyka spadkowego.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „RMX News”
Źródło: MediaNarodowe.com

3

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.