Węgry chcą zbudować płot na granicy z Serbią

Opublikowano: 21.06.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 266

Węgierskie władze poinformowały, że planują budowę 4,5-metrowego płotu na swojej granicy z Serbią. Miałby on za zadanie powstrzymać imigrantów przed nielegalnym przekraczaniem przez nich terytoriów Unii Europejskiej.

Minister spraw zagranicznych Peter Szíjjártó poinformował, że rząd zwrócił się do resortu spraw wewnętrznych, aby ten rozpoczął przygotowania do budowy płotu wzdłuż granicy z Serbią, liczącą sobie blisko 175 km. Polityk Fideszu powiedział, że imigracja jest obecnie najpoważniejszym problemem przed którym stoi Unia Europejska. Choć Szíjjártó uważa, że sprawa ta powinna zostać rozwiązana przez wszystkie państwa członkowskie, Węgry nie mogą dłużej bezczynnie czekać.

Instalacja płotu ma być zgodna ze wszystkimi umowami międzynarodowymi, których sygnatariuszem jest państwo węgierskie. Szíjjártó powołał się tu na przykład podobnych rozwiązań wprowadzonych przez Bułgarię i Grecję na ich granicach z Turcją. Szef MSZ Węgier poinformował, że rozmawiał na ten temat ze swoim serbskim odpowiednikiem, a negocjacje mają zostać rozpoczęte w przyszłą środę. O tej sprawie dyskutować mają też unijny szefowie resortów zagranicznych, którzy spotkają się w poniedziałek w Brukseli.

O tych planach w zeszłym tygodniu informował już premier Viktor Orban. Powiedział wówczas, że jego gabinet rozważa zamknięcie granicy z Serbią z powodu masowej imigracji, zagrażającej bezpieczeństwu wewnętrznemu Węgier. Od początku roku węgierską granicę miało przekroczyć już blisko 57 tys. osób, podczas gdy dużo mniej dotarło w tym czasie do wybrzeży Grecji i Włoch.

Plany rządu Węgier skrytykował serbski premier Aleksandar Vucić, który wyraził „szok i zaskoczenie” propozycjami swoich węgierskich partnerów. Dodał, że Serbia nie jest winna temu, iż imigranci traktują ten kraj jako terytorium tranzytowe przed wjazdem do Unii Europejskiej. Vucić zaznaczył też, że jego kraj nie jest odpowiedzialny za wojnę w Syrii, skąd obecnie przedostaje się najwięcej uchodźców. Tamtejszy minister spraw wewnętrznych Nebojsa Stefanovic wezwał natomiast UE do ochrony granic jego kraju.

Na podstawie: mno.hu
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.