Węgiel najdroższy od 13 lat

Opublikowano: 25.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1648

Koszt węgla z dostawą w 2022 roku wzrośnie do najwyższego poziomu od 2008 roku, ponieważ wzrost cen gazu zwiększył popyt na inne, bardziej dostępne, źródła energii, podała agencja Bloomberg. Według danych handlowych na ICE Futures średni koszt węgla z dostawą w 2022 roku wyniesie 137 USD za tonę.

Agencja zauważyła, że popyt na węgiel ze strony elektrowni i przedsiębiorstw użyteczności publicznej wzrósł z powodu rosnących cen gazu. Jednocześnie zapasy węgla są dość niskie, a jego eksport z Australii, Południowej Afryki i Kolumbii jest utrudniony, a dostawy z Rosji są niewystarczające.

Cena gazu na europejskim rynku terminowym 15 września po raz pierwszy w historii przekroczyła 950 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, co odpowiadało skokowi o ponad 20% dziennie. Obecnie notowania nieco się poprawiły, ale dzienny wzrost nadal jest imponujący – około 13%.

Według analityków, wzrost cen w Europie wynika ze stabilnego popytu na gaz przy niskim wykorzystaniu magazynów (70,75% na 14 września wobec 93% rok wcześniej), a także – w związku z bezwietrzną pogodą – ze spadku produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Ponadto, jak twierdzą analitycy, wyższe ceny LNG w Azji blokują zwiększenie dostaw LNG do Europy. Co więcej, eksperci są przekonani, że w kontekście uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 Gazprom nie chce zwiększać przepompowywania i sprzedaży.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.