Wędzone mięso i sery nie znikną ze stołów

Opublikowano: 17.01.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 304

W prasie szeroko ostatnio omawiano informację o tym, że od września bieżącego roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej pożegnamy się z wędzonym mięsem i serem, których tradycje przyrządzania sięga mają głębokie korzenie.

„Bardzo się zdziwiłam, że Unia Europejska zakazuje wędzone mięso, ponieważ sama lubię te produkty, a większość kolegów z zagranicy zawsze prosi o przywiezienie im tradycyjnych litewskich wyrobów. To byłoby nie do pomyślenia i dla konsumentów, i dla małego biznesu, który może pochwalić się wzrostem popytu” – powiedziała MyEP Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, członek Komitetu Ochrony Środowiska Europarlamentu.

Morkūnaitė-Mikulėnienė zaznaczyła, że kwestie jakości i bezpieczeństwa produkcji artykułów spożywczych są bardzo często wciągane na porządek dzienny komitetu. Właśnie z tego Komitetu wyszedł pomysł o zakazie wędzonego mięsa, jednak rozmówczyni zapewniła, że nie trzeba obawiać się, że ulubione wędliny znikną z naszego stołu.

„Komisja Europejska wprowadza zmiany o „charakterze technicznym”. Zmiany dotyczą substancji chemicznych, które mogą być wykorzystywane do wędzenia mięsa i serów, tzn. zezwala się na używanie tylko sprawdzonych i bezpiecznych substancji chemicznych. Zakaz w żadnym stopniu nie dotyczy naturalnego mięsa wędzonego na chemicznie nieobrobionym drewnie” – tłumaczyła Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Mięso może być wędzone w dymie z drewna nieobrobionego substancjami chemicznymi. Razem z takim drewnem można wykorzystywać trawy lecznicze, przyprawy, korzenie, szyszki i igliwie jałowca. Natomiast substancje chemiczne stosowane do nadania zapachu dymu można używać tylko, jeśli są one bezpieczne dla zdrowia.

Obecnie została zatwierdzona lista bezpiecznych dla zdrowia chemicznych zamienników zapachu dymu.

„Dlaczego powstało takie zamieszanie. Przyczyn może być kilka. Najbardziej ten temat był eskalowany w polskiej prasie, więc być może polskim wytwórcom wędlin bezpieczne substancje są za drogie? Może komuś jest na rękę rozprzestrzenianie antyeuropejskich nastrojów? Źródło zamieszania może być różnorodne i nawet ciekawe, lecz obecnie ta kwestia nie jest najważniejszą. Najważniejsze, że wędzone mięso i sery nie znikną z naszych stołów, a do tego staną się bezpieczniejsze dla zdrowia” – powiedziała Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Autor: MyEP
Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Promują eutanazję a zakazują niezdrowego jedzenia? Ale ta UE o nas dba

Machiawelli
Użytkownik
Machiawelli

A chyba artykuł nie do końca prawdziwy. Nowa norma unijna wprowadza dopuszczalne normy substancji zawartych w wędlinach i mięsie, a tradycyjne metody wędzenia najczeszciej te normy przekraczają

biedak
Użytkownik
biedak

Sprzedam wędzone wędliny oraz kiełbasy, okolice Warszawy! U mnie najtaniej bo nie odprowadzę od tego podatków!