Według OECD powinniśmy więcej prywatyzować

Opublikowano: 08.03.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 738

OECD uważa, że dla osiągnięcia większego wzrostu gospodarczego powinniśmy m.in. wprowadzić opłaty za studia i kontynuować prywatyzacji.

Przedstawiony w środę w Parlamencie Europejskim raport OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), zatytułowany „Going for Growth”, zawiera rekomendacje zmian w polityce gospodarczej i społecznej, które mają pomóc w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Według raportu Polska poczyniła postępy w zwiększaniu wykorzystania potencjału siły roboczej i poprawiła poziom konkurencyjności w gospodarce. Wzrósł dostęp do edukacji przedszkolnej. OECD uważa, że deregulacja zawodów oraz ograniczenie biurokracji również pomogły Polsce osiągnąć lepsze wyniki gospodarcze. Dużo gorzej oceniana jest polska polityka w zakresie opieki.

OECD zwraca uwagę, że reforma systemu opieki społecznej i zwiększenie liczby przedszkoli przyczyniłaby się do wzrostu zatrudnienia, zwłaszcza wśród starszych pracowników i kobiet. Jest to również szansa na zmniejszenie nierówności edukacyjnych i zarobkowych. Eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dodatkowo postulują obniżenie administracyjnych kosztów tworzenia firm, reformę procedur upadłościowych i kontynuowanie poprawy infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej. Według organizacji poprawi to rozlokowanie zasobów i zapewni wzrost wydajności i zatrudnienia.

Po ciekawym początku eksperci OECD przedstawili jednak kuriozalną listę rekomendacji. Uważają, że Polska powinna między innymi wyeliminować systemy przedemerytalne, usunąć zakaz zwalniania pracowników na cztery lata przed emeryturą, wprowadzić opłaty za studia na uczelniach publicznych i usunąć kontrolę czynszów. Do tego postulują kontynuowanie prywatyzacji w konkurencyjnych segmentach gospodarki, zwłaszcza w firmach wydobywczych i chemicznych.

– Raport OECD może zaskakiwać, bo jego rekomendacje dla Polski nie mają wiele wspólnego z rozwiązaniami przyjętymi przez najbardziej rozwinięte kraje świata. Nie uwzględniają też sytuacji polskiej gospodarki – tłumaczy Piotr Szumlewicz, doradca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. – Dalsza komercjalizacja, prywatyzacja, deregulacja, obniżanie podatków, ograniczenia uprawnień dla poszczególnych grup zawodowych to droga przemian krajów biednych, które są strukturalnie uzależnione od potęg gospodarczych. Jej dalsze wdrażanie odebrałoby możliwość prowadzenia całościowej polityki rozwojowej przez państwo i umocniłaby zależność krajów biedniejszych od najbogatszych – denerwuje się doradca związkowcy. – Eksperci OECD chwalą podniesienie wieku emerytalnego, nie zwracając uwagi na to, że w Polsce wskaźnik zatrudnienia senorów należy do najniższych w UE, a ponadto mamy relatywnie niski wskaźnik życia w zdrowiu. Trudno też w tym kontekście zrozumieć pomysł, aby pracodawcy mogli łatwiej zwalniać pracowników w wieku przedemerytalnym. Wskazują na rzekomo zbyt wysokie podatki dochodowe w Polsce, a tymczasem należą one do najniższych w Unii Europejskiej. Dalsza obniżka podatków oznaczałaby spadek wpływów do budżetu, co wiązałoby się z cięciami wydatków i spadkiem inwestycji publicznych. Słusznie OECD wskazuje, że można byłoby obniżyć podatki dla niskoopłacanych pracowników, ale nie dowiadujemy się, skąd państwo ma czerpać dodatkowe środki na poprawę jakości edukacji, służby zdrowia czy wdrażanie nowych technologii – ocenia publicysta.

W raporcie pojawia się postulat dalszej prywatyzacji strategicznych sektorów gospodarki. Według Szumlewicza nie ma żadnych całościowych badań empirycznych, które potwierdzałyby, że takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstw, czy tym bardziej wzrostu zatrudnienia. Ponadto w większości krajów zachodnich strategiczne sektory gospodarki pozostają publiczne lub znajdują się pod ścisłym nadzorem państwa. – Niektóre rekomendacje OECD są natomiast sensowne, w tym szczególnie zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli, czy nacisk na możliwość łączenia życia rodzinnego i zawodowego. Trudno jednak o prowadzenie całościowej polityki edukacyjnej czy rodzinnej, skoro autorzy raportu naciskają na ograniczenie roli państwa – tłumaczy ekspert.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. pablitto 08.03.2015 13:08

    Nie rozumiem… przecież każdy polski rząd robi to od ponad 2 dekad – “prywatyzuje” wszystko ;] i “obniża podatki” (korporacjom) ;] – no przecież tak się robi u nas nad Wisłą już od dawna – to znaczy, że każdy “polski” rząd działał od dawna już znacznie lepiej niż radzi jakiś OECD.

    ;[

  2. argos1 08.03.2015 13:20

    Ja ze swojej strony, jako zagorzały “zwolennik” idei kapitalizmu pójdę o krok dalej.
    Uważam, że sprywatyzować należy całe państwo, łącznie z aparatem władzy państwowej na wszystkich szczeblach. Wszyscy urzędnicy państwowi powinni być natychmiast zwolnieni i ponownie zatrudnieni na etacie w spółkach z prywatnym kapitałem, dotyczy to również Sejmu, Senatu, Rządu i Prezydenta RP. Wszystko powinno być odpłatne, łącznie ze szkolnictwem, od żłobka po wyższe uczelnie. Studenci zza granicy powinni mieć zlikwidowane finansowanie swojego pobytu na koszt obywatela (!tutaj się akurat zgadzam!). Osoby już wykształcone na koszt państwa muszą obowiązkowo zwrócić te koszty swojej nauki w takim czasie, jakim trwała ich edukacja. Sądownictwo w ręce prywatne! Służby takie jak: służba zdrowia, policja, straż pożarna oraz miejska, wojsko, itd. powinny zostać natychmiast sprywatyzowane, a ich usługi w pełni odpłatne. Podatki – praktycznie zmniejszone do wysokości około 5% obecnych stawek. Składki na jakiekolwiek ubezpieczenia muszą być dobrowolne. Zlikwidować opiekę społeczną i wiek emerytalny oraz wszystkie emerytury. Obecnych emerytów, rencistów, wszystkich inwalidów i bezdomnych wysłać do komór gazowych w Oświęcimiu, specjalnie uruchomionych na ten cel, i tak stoją teraz bezużyteczne i jeszcze trzeba do nich dopłacać. Brak jakichkolwiek zasiłków, a osoby bezrobotne bez środków do dalszego samodzielnego życia i umierające z ubóstwa – sami już wiecie gdzie ich posłać.
    Ziemię rozsprzedać w ręce prywatne, łącznie z lasami, rzekami, jeziorami, górami, plażami i terytorium morskim. Wszystkie dziko-żyjące zwierzęta i rośliny trzeba sprywatyzować, a od wdychanego powietrza wprowadzić obowiązkową opłatę dla właściciela danego terenu.
    Tylko w taki sposób będziemy żyć w Kapitalistycznej Krainie Szczęśliwości.
    Brawo, gratuluję…

  3. beth 08.03.2015 14:41

    Ta czcza gadanina jest zupełnie zbędna. My jako naród mamy swój rozum !!!! Niech owi biurokraci odczepią się raz zawsze od naszego społeczeństwa.
    25 lat ekonomicznego terroru zupełnie wystarczy!~!!!

  4. mr_craftsman 09.03.2015 09:06

    ciekawe, że to są rekomendacje dla Polski – dość sprywatyzowanej.

    a jakie rekomendacje dla Francji – gdzie wszystkie wielkie koncerny branż strategicznych typu energetyka, telekomunikacja czy transport masowy – są państwowe ?

    OECD – zbieranina naciągaczy i oszustów…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.