We Francji protestowano przeciwko „antysemityzmowi”

Opublikowano: 22.02.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Blisko dwadzieścia tysięcy osób wzięło udział w demonstracji na Placu Republiki w Paryżu, aby zaprotestować przeciwko coraz powszechniejszym „antysemickim” postawom. Od kilku lat francuscy Żydzi coraz chętniej emigrują, do czego zachęcają ich również izraelscy politycy, natomiast w ostatnim czasie nasiliły się przypadki dewastacji żydowskich cmentarzy oraz ataków na znanych pro-izraelskich intelektualistów.

W manifestacji w centrum francuskiej stolicy wzięło udział wielu czołowych polityków, stąd wśród nich znaleźli się byli prezydenci Nicolas Sarkozy i Francois Hollande czy też obecny premier Édouard Philippe. Hollande w swoim przemówieniu twierdził więc, że „antysemityzm” nie jest jedynie sprawą Żydów, lecz musi na niego odpowiedzieć całe francuskie społeczeństwo. Socjalista dodał, iż jest on plagą i uderza w całą republikę.

Wśród haseł pojawiających się na demonstracji dominowało „Wystarczy!”, właśnie jako protest przeciwko narastającym atakom na tle „antysemickim”. Bezpośrednim powodem organizacji manifestacji było wydarzenie z poniedziałkowej, gdy w miasteczku Quatzenheim koło Strasbourga zdewastowano blisko sto nagrobków na miejscowym cmentarzu żydowskim, rysując na nich symbole swastyki. Ponadto w weekend podobne symbole pojawiły się na obiektach upamiętniających Żydów oraz na jednym ze sklepów z żydowskim pieczywem.

„Antysemityzm” od dłuższego czasu ma narastać we Francji, dlatego w ubiegłym roku odnotowano blisko 541 tego rodzaju przypadków, czyli o 74 proc. więcej niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat z Francji do Izraela wyemigrowało dodatkowo 45 tys. Żydów, którzy wielokrotnie byli zachęcani do tego przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

Na podstawie: LeMonde.fr, LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o