We Francji porozumieli się ws. emerytur

Opublikowano: 31.10.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 199

Pracodawcy i trzy z pięciu wielkich francuskich central związkowych podpisali w piątek porozumienie umożliwiające zastosowanie od 2019 roku systemu zachęt finansowych dla pracowników sektora prywatnego, którzy postanowią odłożyć o rok przejście na emeryturę. Jednocześnie ci, którzy nie zechcą pracować o rok dłużej, stracą na tym finansowo.

Zgodnie z porozumieniem, jeśli osoba zatrudniona nie zgodzi się pracować o rok dłużej, będzie przez pierwsze trzy lata pobierała emeryturę o 10 proc. niższą aniżeli ta, którą wypracowała płacąc składki emerytalne.

I odwrotnie: ten, kto po osiągnięciu wieku emerytalnego zgodzi się pracować o 12 miesięcy dłużej, otrzyma dopłatę do swej emerytury, ale tylko przez pierwszy rok. Osoba, która przepracuje dwa lata dłużej, otrzyma emeryturę o 10 proc wyższą. Jeśli będą to trzy lata – o 20 proc. wyższą, a po czterech dodatkowych latach pracy – o 30 proc. wyższą.

Porozumienie będzie dotyczyć osób, które w 2019 roku osiągną wiek 62 lat i będą miały za sobą 41 i pół roku pracy oskładkowanej, co jest niezbędnym warunkiem otrzymania pełnej emerytury. Pierwszą grupą, które skorzysta z zawartego porozumienia, będą osoby urodzone w 1957 roku.

Porozumienie jest ważne w świetle prawa francuskiego, ponieważ trzy centrale związkowe, które je podpisały (CFDT, CFE-CGC, CFTC), reprezentują wspólnie wystarczającą większość związkowców, aby można ją było uważać za reprezentatywną. Nie przystąpiły do niego Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) i Siła Robotnicza (FO), które uznały, że jest ono nie do przyjęcia.

Pracodawcy zgodzili się na podwyższenie o 700 milionów euro rocznie dodatkowych składek wpłacanych na konta Agric i Arrco, w których oskładkowują się pracownicy sektora prywatnego. Ponadto pracodawcy zgodzili się wpłacać dodatkowe składki na fundusz wypłat dla pracowników od pewnego określonego wieku zwalnianych przed nabyciem praw emerytalnych.

Zawarte porozumienie ma uratować fundusze Agric i Arrco, których deficyt wzrastał w ostatnich latach. W 2014 roku wyniósł odpowiednio 1,98 mld i 1,15 mld euro, a w 2014 r. – 1,24 mld i 405 mln euro.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o