We Francji nie będzie wolno płacić za seks

Opublikowano: 08.04.2016 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 450

“Nie wolno wynajmować kobiet w taki sposób, w jaki wynajmuje się samochody” – mówił Bruno Le Roux, szef klubu parlamentarnego socjalistów. Przeciwko nowym przepisom, kryminalizującym korzystanie z usług prostytutek, protestują związki zawodowe pracowników seksualnych.

Ustawę poparło 64 posłów, przeciw było zaledwie 12. Francja dołączyła do grona państw, w których płacenie komuś za seks jest przestępstwem. Taki model najpierw zaczął obowiązywać w Szwecji, potem wprowadzono go na Islandii i w Norwegii, a ostatnio także w Irlandii Północnej. Zastąpi kontrowersyjną ustawę Nicolasa Sarkozy’ego z 2003 roku, która de facto czyniła przestępczynie z prostytutek – zakazane było “pasywne nagabywanie”, czyli stanie w “skąpych strojach” w miejscach znanych z tego, że spotykają się tam pracownice seksualne i ich klienci. Ustawa była ostro krytykowana zarówno przez same prostytutki, jak i organizacje pozarządowe, które im pomagają. Od lat zakazane jest we Francji czerpanie korzyści z nierządu, handel żywym towarem i płacenie za seks osobom niepełnoletnim.

Jak twierdzi Maud Olivier, socjalistyczna posłanka i inicjatorka projektu, celem nowej ustawy jest redukcja zjawiska prostytucji, ochrona osób, które chcą przestać się nią zajmować i ogólna zmiana mentalności. Olivier twierdzi, że same pracownice seksualne są traktowane przede wszystkim jako ofiary, a nie przestępczynie. W nowym prawie zapisano m.in. stworzenie programów ochrony osób, przebywających we Francji nielegalnie – będą mogły otrzymać prawo do czasowego pobytu, w czasie którego udzielana im będzie pomoc w znalezieniu pracy.

Karalne ma być natomiast płacenie za seks. Za pierwszym razem osoba, która zostanie na tym przyłapana, ma być karana mandatem w wysokości 1500 euro (średnia pensja wynosi ok. 2100 euro), za następnym – 3750 euro. “Klient” zostanie też wysłany na obowiązkowe zajęcia edukacyjne na temat szkodliwości prostytucji.

Przeciwko nowemu prawu występują związki zawodowe pracowników seksualnych, które argumentują, że każda próba kryminalizacji prostytucji, również wzorzec szwedzki, ostatecznie odbija się na osobach, które się nią zajmują. Podobnego zdania jest jedna z największych światowych organizacji walczących o prawa człowieka, czyli Amnesty International. Takie przepisy oznaczają bowiem, że – nawet jeśli w teorii pracownica seksualna nie jest przestępczynią – staje się ona przedmiotem zainteresowania policji. W konsekwencji prostytucja schodzi do podziemia, co znacznie pogarsza pozycję pracownic zarówno względem ich klientów, jak i sutenerów oraz utrudnia działalność organizacjom, które im pomagają, np. rozdając prezerwatywy. Co więcej, jak twierdzi AI, to właśnie policjanci są bardzo często sprawcami przemocy, nadużyć czy szantażu wobec prostytutek.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. MvS 08.04.2016 11:55

  Mam wrazenie że pan Bruno Le Roux tez bardzo by chciał ale się boi. Jakoś tak się składa że ludzie, którzy mają zaburzenia w sferze własnego życia intymnego bardzo lubią wtrącać się do cudzego.
  Rozkłada mnie na łopatki każda próba penalizacji prostytucji. Ten rodzaj aktywności ludzkiej istnieje odkad istnieje cywilizacja. Zamiast wprowadzić pojęcie usług seksualnych, opodatkować, ubezpieczyć to się ustawą “zmienia mentalność “. Już widzę te tłumy nawróconych cór Koryntu zajmujące się wyszywaniem, malarstwem i poezją. Żródłem prostytucji jest zapotrzebowanie. Nie byłoby klientów (lub klientek), nie byłoby zapotrzebowania.
  “Klient zostanie też wysłany na obowiązkowe zajęcia edukacyjne na temat szkodliwości prostytucji ” Tak, pewnie, zamiast płatnych usług będą darmowe 😉

 2. agama 08.04.2016 12:26
 3. Waldorfus 08.04.2016 13:08

  Lewacki nihilizm i t. zw. aborcja

  To typowe dla lewicowej etyki: Gdy ktoś zabiera się za naprawę rzeczy niegodnych człowieczeństwa, argumentem lewicy staje się slogan: „Nie wprowadzajcie tych praw, bo ludzie zejdą z nimi do podziemia”!

  Jedni brzydzili by się skorzystać z usługi prostytutki i nie tylko aż prostytutki: – Jak można erotyzować się ciałem które tyle razy współżyło, z tyloma obcymi ludźmi. Nieczyste kobiece łono… – powiedzieli by taki ktoś. Tylko lewicy i już popsutym przez nią ordynarnym – nawet tym wykształconym – prostaczkom to nie przeszkadza. Nie przeszkadza im to, że w jakimś domu płacze zostawiona kobieta z dziećmi. Nagle wali się jej na głowę cały świat. Tyle znaczyła dla niej rodzina: cały jej świat; i już teraz porzucone dzieci. Cichodajka: inna kobieta, postanawia iść za modą. Gdzie nie spojrzy tam jakaś koleżanka chwali się nowym facetem. I nie uwierzyła by w to, gdyby nie było tego w telewizji: we wszystkich serialach jakie ogląda, słyszy że jej bohaterka ma nowego faceta: tyle co, w mejstrimie.

  Ale dzięki Bogu istnieje realny świat, na którym żyją ludzie którzy nie dali sobie wyprać mózgów. Dla nich zarówno czystość fizyczna jak i ta duchowa (nie, formalnie rozumiana tak jak rozumie ją Kościół), zawierająca się w sferze mentalnej, jest najważniejsza. Pocieszające jest to, że istnieją jeszcze ludzie, którzy kobiecą czystość po prostu wyczuwają; widzą ją u kobiety na twarzy. Monika Burzyńska z „wpisem telegonicznym”: http://www.youtube.com/watch?v=MWx7Moy0CLo
  – o której p. red. Zagórski z NTV, zdaje się, że już chyba zapomniał. Mam nadzieję że to nie przez Dominikę Dominiak i jego wizyty w mejstrimie, który przez lewicę i jej skrajności, jest wyjątkowo zdominowany na całym świecie. Z jednej strony broni praw prostytutek do swobodnego – jak oni to nazywają – „zarabiania w najstarszym zawodzie świata”, a z drugiej, bronią praw – jak oni to nazywają – „praw kobiet” do swobodnego usuwania – zabijania ludzi w ich łonach: nazwijmy to po imieniu. Tłumacząc to tym, że swojego ciała, jedynie kobieta jest władczynią. Pytanie tylko o jakie ciało mają na myśli: to które masoneria spisała na straty w ramach depopulacji?

  P.S.: Mam gdzieś wasze statystyki kościelne – katolicy i chrześcijanie od siedmiu boleści. Ludzi żywych i umarłych liczą tylko Żydzi. Ludzie którzy od semickich religii nauczyli się że jest w tych religiach tylko wyrachowanie, zrozumieją że człowieka nie wolno zabijać tylko z tego powodu że jest człowiekiem – żywą istotą, obdarzoną duszą rozumną. A w Kościele (TV Trwam), coraz rzadziej słychać o najstarszym zawodzie świata; matkach szukających pożywienia na śmietniku, i pedofilach – o których w TV Trwam nie było ani słowa; ani w głównym wydaniu Informacji Dnia o godz. 20 dnia 01-04-2016 – kiedy to we Wiadomościach TVP 1 ukazała się informacja o głosowaniu w sejmie RP nad ustawą o wpisywaniu pedofilii do specjalnego rejestru i podawaniu ich personaliów do publicznej wiadomości; ani nigdy gdy sięgam tylko swoją pamięcią, w której to Kościół rozmów na temat pedofilii unikał jak ognia. A te tematy – Kościele bez zębny – się zazębiają; nieuchronnie się zazębiają…

 4. agama 08.04.2016 13:15

  lewacki terror

 5. Piechota 08.04.2016 14:17

  Czyli znowu cywilizacyjny krok wstecz! Ile jeszcze musi upłynąć wieków czy tysiącleci żeby (niektórzy) ludzie zrozumieli, że tak zwana prostytucja to jest po prostu usługa tak jak każda inna i jest dla dużej części społeczeństwa bardzo potrzebna, związana z ludzką fizjologią i higieną psychiczną!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.