Wciskanie kitu za pieniądze podatnika

Opublikowano: 23.02.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 613

1 marca rozpocznie się ogólnopolska kampania „informacyjna” na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Potrwa ona trzy lata i będzie kosztowała 22 mln zł.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Mirosław Lewiński z Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki poinformował w środę w Gdańsku podczas posiedzenia wojewódzkiej rady ds. bezpieczeństwa energetycznego, że „celem projektu jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości”.

Stwierdził on, że z badań prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki od 2009 r. wynika, iż wiedza na ten temat jest bardzo niska. – „Wydaje się, że stosunkowo niski poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce (ok. 40 proc.) jest związany bezpośrednio z bardzo niskim poziomem wiedzy. Ponad 80 proc. badanych deklaruje, że albo nie wie nic, albo wie bardzo mało na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości. Jesteśmy przekonani, że po dostarczeniu odpowiedniej informacji poziom wiedzy wzrośnie, co powinno automatycznie przełożyć się na poziom poparcia” – oznajmił. Całe to „dostarczanie informacji” ma kosztować 22 miliony złotych.

W posiedzeniu Wojewódzkiej rady ds. bezpieczeństwa energetycznego w Gdańsku, oprócz przedstawicieli ministerstwa i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), uczestniczyli reprezentanci gmin położonych w sąsiedztwie rozpatrywanych lokalizacji elektrowni atomowej, naukowcy i przedstawiciele środowisk gospodarczych zainteresowanych inwestycją. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zgodnie z rządowym programem jądrowym powstać do 2020 r. Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. PGE do końca 2013 r. ma wybrać lokalizację elektrowni. Na krótkiej liście znajdują się: Żarnowiec i Choczewo (woj. pomorskie) oraz Gąski (woj. zachodniopomorskie). Mieszkańcy gminy Mielno (Zachodniopomorskie) sprzeciwili się w referendum lokalizacji elektrowni jądrowej w letniskowej wsi Gąski. Przeciw głosowało 94 proc. przy 57-proc. frekwencji.

Jak widać, rząd, który „nie ma” na utrzymanie szkół, na tworzenie przedszkoli, na dofinansowanie ośrodków kultury czy bibliotek, ma 22 miliony na „informowanie”. To „informowanie” będzie miało oczywiście postać nachalnej propagandy na rzecz budowy elektrowni atomowych – nie będzie miało nic wspólnego z rzetelną debatą publiczną, w której różne strony na równych prawach mogą przedstawić społeczeństwu swoje racje, analizy, argumenty itp. Nie będzie tam dyskutowane, czy koszty budowy elektrowni oraz jej promowania to jedyna droga ku rozwojowi źródeł energii i dysponowaniu większymi jej zasobami. A przecież to oczywiste, że te same wielkie pieniądze mogłyby zostać spożytkowane na mniej kontrowersyjne i bardziej bezpieczne inwestycje, poczynając na bardziej wydajnym spalaniu węgla w elektrowniach konwencjonalnych, przez tworzenie „zielonych” źródeł energii, a kończąc na modernizacji linii przesyłowych i wdrażaniu rozwiązań ograniczających zużycie energii.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

30 komentarzy

  1. JamiroQ 23.02.2012 09:26

    Wczoraj słyszałem jak Tuskomatoł wypowiadał się na temat braku pieniędzy na zbiornik retencyjny pod Raciborzem, którego budowa miała się zacząć w 2008r. Mam nadzieję, że powodzi w tym roku nie będzie. Jeśli będzie i powtórzy się tragedia sprzed lat z powodu braku takiego zbiornika, piłkarzyna i jego dwór powinni zostać wydaleni z tego kraju na taczkach!

  2. sprawl 23.02.2012 09:39

    Oczywiscie najlatwiej rzucać ‘zielone’ hasła.Na tą chwilę nasza energetyka ma do wymiany do okolo 2030 roku ze względu na wiek pracujących urządzeń ponad 22 tys MW(to jest 60%!) mocy.Do roku 2020 potrzebujemy dodatkowo ok.15 tysiecy MW, w tej chwili mamy rezerwę na poziomie ok.15% która z roku na rok zmiejsza się.Mamy jeszcze normy emisji CO2 które windują ceny, podwyżki na restrukturyzacje dzialającej infrastr., a wy chcecie wiatraczki stawiac?.Ekoenergetyka to tylko dodatek uzupelniajacy dostawy energi.
    A może to właśnie zaawansowane technologie energetyki jądrowej są szansą dl środowiska?.

  3. kadet 23.02.2012 10:10

    Kiedyś czytałem na kiosku onetowym informacje o tym że mieszkańcy jakiejś niemieckiej (albo francuskiej?) miejscowości sprzeciwiają się planom likwidacji elektrowni atomowej. Miejsc pracy co prawda daje nie wiele, ale ze względu na prawo które powoduje że elektrownia płaci podatki w tej gminie żyje im się fantastycznie. Wioska na 2000 osób a ma własny szpital mnóstwo ścieżek rowerowych, super drogi itp…

  4. Murphy 23.02.2012 10:17

    Dla “sprawl” i jemu podobnych:

    1) Napromieniowani: http://www.youtube.com/watch?v=jMUoYuxkdV8
    2) Bitwa o Czarnobyl: http://www.youtube.com/watch?v=KogOMEpqm5M

    A jak za mało to można jeszcze sobie pojechać na urlop wypoczynkowy do Daiczi.

  5. Murphy 23.02.2012 10:18

    @kadet: Dzięki za takie życie jak się potem ma mieć problemy zdrowotne. W Prypeci też mieli całe miasto, szpitale, sklepy, dobra pracę, itd. A co teraz tam jest to można znaleźć w sieci.

  6. sprawl 23.02.2012 11:23

    Murphy – można z politowaniem pokiwać głową, to tak jakbyś mi film o ofiarach wypadków samochodowych puścił, aby udowodnic,że samochody są złe. Jako przykład podajesz znany dokument traktujący o ofiarach bestialskich rosyjskim badan nad wpływem promieniotwórczości na ludzki organizm i to jest twoja opinia w temacie
    energetyki jądrowej?.Bitwa o Czarnobyl, sama tragedia nauczyła nas dużo, nawet bardzo dużo, natomiast podajesz jako przyklad elektrownie w ktorej doszło do wybuchu w 4 bloku ewidentnie z powodu błedu czlowieka/procedur, podczas gdy najstarszy blok nr.1 pracował jeszcze około 10 lat gdy ostatecznie go wyłączono.
    Oczywiście sięgajmy do histori, bo zniej płynie dla nas nauka, ale niektórzy w swojej koncepcji energetyki jądrowej na latach siedemdziesiątych się zatrzymali.

  7. viner 23.02.2012 11:48

    U nas, jak zwykle. Bedzie to najdroższa, najgorsza i jak się okaże niebezpieczna elektrownia. Tylko majątki porobią polityczni i ich rodziny. Czy ktoś poniesie konsekwencje? TA! Podatnik, hehe

  8. JamiroQ 23.02.2012 12:33

    @sprawl – czy stanowisko, iż indywidualny transport samochodowy jest zły jest politycznie/towarzysko niepoprawne? Ja np. uważam, że transport masowy (autobusy, tramwaje, kolej podmiejska) jest bardziej racjonalny. Jednak Twoje porównanie jest zupełnie nie trafione. Historia energetyki jądrowej nas uczy, iż wszystkie obietnice bezpieczeństwa są kłamstwem. Niebezpieczeństwo awarii elektr. jądrowej jest zależny od: 1. obsługi (czynnik ludzki), 2. jakości zabezpieczeń (czynnik “ludzko-korporacyjny”, czyli dążenie do obniżenia kosztów), ale to nie wszystko. Energetyka jądrowa to obciążenie olbrzymimi konsekwencjami przyszłe pokolenia (wszystkie gatunki, nie tylko ludzi), żyjące tysiące lat po nas! Wszystkim polecam w tym temacie film dokumentalny “Jądro wieczności”.
    http://www.youtube.com/watch?v=x_jGLEh9tvA&feature=results_video&playnext=1&list=PLCBD002090E18ACE1

  9. monter 23.02.2012 12:55

    sprawl-
    “A może to właśnie technologie energetyki jądrowej są szansą dl środowiska?.”
    Nic tak nie zatruło (z winy człowieka) środowiska jak elektrownie atomowe!
    ps. czyżby juz kolega promował atomówki? 1 marca jeszcze nie ma!
    A ci co sprzeciwiają się by w ich okolicy były takie elektrownie, podejrzewam że woleli by żyć bez elektryczności niż mieć za ścianą reaktor pod kontrolą NIEDOSKONAŁYCH I CIĄGLE MYLĄCYCH SIĘ LUDZI!

  10. Murphy 23.02.2012 14:14

    @sprawl: Czy jadę samochodem czy nie to jednak mam wybór. Jeśli wystąpi wypadek to jednak skutki wypadku są mniejsze przy użyciu samochodu niż przy wybuchu w elektrowni atomowej. Jak historia pokazuje wypadki w energetyce atomowej zdarzają się i to na dużą skalę (Czarnobyl, Daiiczi, lista jest choć liczba ofiar ewidentnie jest zakłamana http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_and_radiation_accidents no ale to normalne, bo w końcu to Wikipedia która wolna od cenzury nie jest). Koszt wyprodukowania tej samej ilości energii jest nieporównywalnie wyższy dla atomu niż dla innych metod pozyskiwania energii, gdyż nie mówi się o kosztach składowania odpadów z tych elektrowni. O zagrożeniu skażeniem i konsekwencjami na całe pokolenia też się nie za bardzo mówi. Dobrze to zostało przedstawione w filmie “Powrót do energii atomowej”.

    No ale jak ktoś da się złapać na propagandę głównego nurtu i lobowanie przemysłu A, to potem dalej ich kłamstwa powtarza.

  11. Il 23.02.2012 14:36

    nienawidzę tv.
    dziś jednak trochę przyjżałem się temu tworowi.
    w tv publicznej paplanie o byle czym, a …uwaga …uwaga …na tvbiznes relacja z konferencji z półtuskiem i z półplwakiem między innymi o podwyższeniu wieku emerytalnego.
    Z konferencji wynika:
    – polityka i ustawy to biznes
    – pawlak reklamował tableta azjatyckiej firmy
    – cała konferencja reklamowała wielkoformatowy ekran złożony z nastu mniejszych ekranów oraz tvmonitor kolonialnego francuskiego koncernu.
    Koszty energii elektrycznej konferencji z ciężkiej pracy zniewolonych górników i z kasy wszystkich podatników (szczególnie tych najbardziej eksploatowanych i zniewolonych).

    Inaczej pisząc:
    politycy i urzędnicy udają głupich i pasożytują na społeczeństwie wciskając kity o zajmowaniu się ważnymi sprawami.

    fukushima i okolice napromieniowane na wiele lat,
    hiroshima, nagasaki i okolice do dziś odczuwają skutki usa’ńskiej atomowej agresji.
    Podobnie z czarnobylem itp miejscami.
    germańcy likwidują elektrownie jądrowe.

    Rosja naciska ponieważ Polacy sprzeciwiają się elektrowniom atomowym w obwodzie kaliningradzkim.
    Agenci rosyjscy lobbują w Polsce za energetyką jądrową.
    ELEKTROWNIE JĄDROWE NIGDY NIE BYŁY i NIE BĘDĄ BEZPIECZNE.
    Jeżeli ty lub twój znajomy na swoich gruntach macie słupy energetyczne to możecie domagać się odszkodowania za bezumowne wykorzystywanie waszych gruntów, możecie domagać się nawet likwidacji tych słupów. Jedyne co potrzebujecie to konsekwencja w waszych dążeniach i działaniach do prawnego szybkiego i skutecznego usunięcia tych słupów.

    I ciekawostka o korupcjach i łapówkach:
    kampania antykorupcyjna i antyłapówkarska to jedna wielka łapówka a politycy i urzędnicy dalej robią swoje czyli biorą jawne łapówki w postaci wieeelkich dochodów i różnego rodzaju dodatków. Prócz tych łapówek pojawiło się stowarzyszenie udające, że zwalcza korupcję i łapówkarstwo. W rzeczywistości stowarzyszenie zarabia na łapówkach.

    Może powinne zaistnieć dymisja, autodymisja i likwidacja rządów nacjonalistycznych i finansowych.
    ‘energetyka down’ (conajmniej na 40 dni i nocy)

  12. sprawl 23.02.2012 15:38

    W drugim komentarzu napisalem wam o potrzebach naszego kraju, elektrownie węglowe nas zarżną limitami CO2.Co do ekologii nasza energetyka do 2020 roku musi osiągnąć poziom 15% w produkcji z donawialnych,energi słonecznej praktycznie nie wykorzystujemy,energia geotermalna – na terenie naszego kraju rzadko osiągają złoża temperaturę trochę powyżej 100*C,- nie nadaje się do wytworzenia energi elektrycznej,Elektrownie wodne – wykorzystujemy ok.12% naszych ew.zasobów – ale czy tworzenie zapór jest ekologiczne?, elektrownia wiatrowa -chcemy osiagnąć 8.5-9 % do 2030 roku -drogie w eksploatacji w serwisie i trwalosci, udzial w produkcji energii pomocniczy.
    Co nam zostaje pytam gdy na szacowany szczyt poboru -2030, nie bedziemy w stanie zaspokoic zapotrzebowania na energie elektryczną?.Oczywiscie mozemy kupowac energie elektryczna od niemcow i francuzow , Rumunia, Ukraina, Rosja, również Francuzi i Niemcy mówiąc Polacy nie idzcie tą drogą budują nowe reaktory.
    Spójrzcie szerzej na problem energetyki, ja nie jestem entuzjastą energetyki jądrowej, wolalbym by nasz kraj pozostał w tym zakresie przykladem jak mozna inaczej, tylko, że nie można inaczej.Chyba, że macie realne pomysły to jestem za.

  13. heniek_666 23.02.2012 15:41

    Ja bym chciał się odnieść do tych szpitali i ścieżek rowerowych, ścieżki na wsi się przydadzą tylko skąd dokąd mają prowadzić, co do szpitali to nie uważam, że w Polsce jest ich za mało tylko jakość leczenia, obsługa i finansowanie są do d…. Pytanie jak bardzo spadną wartości domów, ziemi i kto będzie chciał kupić produkty spożywcze z wioski pod elektrownią.

  14. Aida 23.02.2012 15:59

    “ELEKTROWNIE JĄDROWE NIGDY NIE BYŁY i NIE BĘDĄ BEZPIECZNE.”
    I tutaj zgadzam się w 100%. Nie jest ważne, że awarie elektrowni jądrowych zdarzają się bardzo rzadko. Chodzi o to, że nie powinno do nich dochodzić w ogóle. Ryzyko w przypadku awarii jest zbyt duże. Promieniowanie radioaktywne jest zbyt dużą “siłą”, której nie należy bagatelizować, której nie da się zutylizować, promieniowanie zostaje już na zawsze w powietrzu. To są POWAŻNE skutki, z którymi człowiek, współczesna technologia nie jest w stanie sobie poradzić. A co do elektrowni w Polsce, to mówię stanowcze nie!! Znając naszych polityków i mechanizmy realizacji dużych inwestycji, a elektrownia do takich by należała odczuwam wielki niepokój o jakość materiałów i ogólnie o stan techniczny powstałej w przyszłości elektrowni. Więc elektrowni w Polsce mówię NIE!!!

  15. heniek_666 23.02.2012 16:02

    Czytałem kiedyś artykuł o Polsce – krainie mlekiem, miodem i węglem płynącej. Dlaczego nie uzyskujemy energii z surowca, którego mamy pod dostatkiem tylko jakieś atomowe gówna gdzie płacimy za granicą za surowiec za technologię jogo eksploatowanie za składowanie odpadów. Kto na tym zarabia, przecież nie my czyli państwo i społeczeństwo. Pytanie czy opracowanie i zastosowanie technologii czystszego spalania węgla brunatnego i kamiennego jest droższe niż atomówka? Czy inwestycja w maszyny i unowocześnienie technologii wydobycia węgla jest droższa od atomówki? Nawet jeśli jest to inwestujemy w siebie, a nie przelewamy kasę za granicę. Inwestujmy w siebie, a nie we wszystkich obok nas.

  16. Aida 23.02.2012 16:04

    sprawl 23.02.2012 15:38
    Masz rację:, ale ja nie mam pomysłu na inne źródła energii. Mąż mi podpowiedział, że mogę np….nie korzystać z internetu…z prądu. Zacząć siedzieć przy świeczce, zawsze trochę ograniczymy zużycie:)

  17. Murphy 23.02.2012 16:51

    sprawl nie zapominaj że Polska nie ma kopalni uranu którego za darmo też nie dostaniemy.

  18. Il 23.02.2012 17:22

    jacy “my”? jakie “nam”?
    tobie? wam?

    pasożyty typu tusk i jemu podobni mówią “my” (myśląc o grupie jemu podobnych wyzyskiwaczy), o Polakach powiedział “wy”.

    komu potrzebna ta energetyka? chciwcom i marnotrawcom energii.

    W zimę zamiast spać jak niedźwiedzie pasożyty polityczno urzędnicze pasożytują na reszcie społeczeństwa udając, że robią coś dla znacjonalizowanych i zniewolonych społeczeństw regionalnych.

    Drewna jest mnóstwo, bez elektryczności życie zdrowsze, wystarczy tworzyć energooszczędne domy i wysokosprawne piece. Reszta co potrzebne to prawdziwie zdrowa żywność, zdrowe ubrania z surowców regionalnych na przykład takich jak pokrzywy, len, konopie i narzędzia – wszystko stworzone z myślą o jak największej samowystarczalności.
    Po co komu obrazy i dźwięki ze świata skoro choroby i starość zużywają organizm?
    tuskowa eutanazja?
    eutanazja chorymi przepisami urzędniczymi i pozerskim gadaniem otępiającym ?

  19. Delite 23.02.2012 19:30

    (komentarz usunięty – wulgaryzm. Kor.)

  20. Delite 23.02.2012 19:40

    @sprawl – no i propadandy czas zacząć. Jedź sobie do Fukushimy na wczasy się dotlenić.

  21. pasanger8 23.02.2012 20:12

    Z historii energii atomowej wynika ,że cała ta gadanina o ich bezawaryjności jest nieprawdziwa.A śpiewka ,że nie ma kasy staje się coraz bardziej wkurzająca.Żyjemy w kraju ,który można oznaczyć metką: ,,nie ma pieniędzy na potrzebne rzeczy gdyż władze wyrzucają na bzdury”. A kwestia kosztów przechowywania zużytego paliwa jądrowego skrzętnie pomniejszana w rachunkach ekonomicznych. Tutaj zresztą widać ,że chodzi tylko o marnowanie kasy-budowa elektrowni kosztuje minimum 220mld zł i trwa (średnio) 10lat -spytam gdzie 22mld na budowę w przyszłorocznym budżecie?NIE MA -zatem to tylko bicie piany i nabijanie kabzy PR-owcom.Niegospodarność to przestępstwo.A to ,że elektrownie węglowe się sypią to prawda i nic z tm nikt nie robi zatem inwestujcie w agregaty prądotwórcze albo OZE o ile za 10-15 lat nie chcecie siedzieć przy świeczkach na stałe.

  22. xc1256 23.02.2012 20:20

    Dlaczego wciskają kit?, proszę zobaczyć film tego linku http://wolnaplaneta.pl/terra/2012/02/22/kino-5d-thrive-napisy-pl-21200/ wszystko się wyjaśni. Problem rządzących polega dziś na tym że rośnie świadomość społeczeństwa i bardzo niedalekiej przyszłości pozbędziemy się tych co okradają społeczeństwo.

  23. Il 23.02.2012 20:23

    no chuj tam.

    Dosłownie tłumacząc:
    ‘cierń lub kolec tam’

    ( http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Język_chuj )

    z języka prasłowiańskiego ‘chuj’ = cierń, kolec

    Przyjdzie też czas gdy Chrystus własnoręcznie z rzemieni ukręconym chuiem (biczem) wypędzi kupczących polityków z sejmu.

    a języka chińskiego chui to bicz:
    http://www.eudict.com/?lang=chipol&word=%E6%A3%B0%20%5Bchui%5D

    a elektrowni jądrowych lepiej niech nigdzie nie budują.

    chyba nie powinno się pisać z dużej litery i całym wyrazem.
    może prawidłowa nazwa powinna brzmieć:
    wioska Warsa i Sawy.

  24. siwydym 23.02.2012 21:02

    @sprawl

    Pozwole sobie jeszcze raz zalaczyc moj komentaz z 15.02.2012 do artykulu
    “Władza ma gdzieś wynik referendum”

    Pozdrawiam

    ——————
    Realny koszt wyprodukowania 1 KWH energii elektrychnej w elektrowni atomowej w Niemczech (przy uwzglednieniu dotacji rzadowych w wysokosci 168 miliardow EURO w latach 1950-2008, kosztow koniecznych ubezpieczen od odpowiedzialnosci cywilnej, ktorych konzerny energetyczne po prostu nie zawieraja, a do ktorych zobowiazane sa firmy z innych dzialow gospodarki, kosztow utylizacji odpadow, o ktorych sie glosno nie mowi) to ok. 2,70 EURO za 1 KWH. Pisza o tym nawet tzw. „ekolodzy” z Greenpeace na swojej stronie internetowej

    http://www.greenpeace.de/themen/atomkraft/presseerklaerungen/artikel/atomenergie_kostet_bundesbuerger_bereits_258_milliarden_euro/

    Po katasrofie w Fokuszimie w 2011 roku zamknieto w Niemczech ostatecznie 5 starych elektrowni atomowych. W nastepnych latach trzeba sie bedzie jakos pozbyc ich wysluzonego wyposazenia (moze sasiedzi ze wschodu kupia). I tu chyba jest odpowiedz na pytanie, dlaczego w Polsce na sile przepychany jest pomysl budowy elektrowni atomowej i wyposazenie jej byc moze w „sprawdzone” przeciez przez dziesiatki lat w ktorejs z nimieckich elektrowni urzadzenia.
    ——————

  25. sprawl 23.02.2012 21:16

    Murphy- nie mamy w tej chwili pracujących pracujących kopalń uranu (ostatnia pracująca to Kletno w woj.Dolnośląskim), ale posiadamy złoża.Są dosyć dobrze oszacowane, natomiast nie znalazłem danych dotyczących wyliczeń eksploatacyjnych pod kątem wydobycia dla zaopatrzenia elektrowni (czy jakość naszej rudy, trudność eksploatacji i związany z tym koszt powodują że własne wydobycie jest opłacalne?).Nie wiem jakim kosztem jest sprowadzenie paliwa w gotowej formie (w postaci pretów paliwowych) .
    Podsumowując już dyskusję:
    1.Czy budować coś od nowa (elektrownie atomową), nie mając w tym doświadczenia ? – zaczynanie czegoś od początku to potęzne koszty.
    2.Może drogą jest rozwijanie tego co już mamy -elektrownie oparte na węglu przy wykorzystaniu nowoczesnych technologi zagazowywania powyższego i modernizacji systemów.
    Dodać trzeba , że w tej technologi mamy najlepszych specjalistów nie tylko i w Europie ale i na świecie.
    3.Odnawialne żródła energi – nie zapewnią znaczącego udziału w produkcji energi.
    Przy dyskusji w temacie elektrowni atomowej można je pominąć bo niczego nie wnoszą.
    Mamy najwyższe ceny w europie za energie elektryczną, tak, płacę coraz więcej a zużywam coraz mniej. Nauczyłem się w międzyczasie podejmując kilka decyzji, że ekologia w zakresie moich decyzji i wyborów to następne bzdury które mi poprostu najczęsciej się nie opłacają.Na to wszystko pojawia się fachowe stwierdzenie-‘To jedz sobie na wakacje do Fukushimy’-na marginesie rozpoczęła pracę ponad 40 lat temu, wiemy co było przyczyną jej awarii.

  26. Topacz 23.02.2012 23:18

    “A przecież to oczywiste, że te same wielkie pieniądze mogłyby zostać spożytkowane na mniej kontrowersyjne i bardziej bezpieczne inwestycje, poczynając na bardziej wydajnym spalaniu węgla w elektrowniach konwencjonalnych”

    Dla nieuków wszystko jest podejrzanie oczywiste. Z energetyką jądrową na czele!

  27. arthurking 23.02.2012 23:20

    @sprawl
    “Oczywiscie mozemy kupowac energie elektryczna od niemcow i francuzow , Rumunia, Ukraina, Rosja, również Francuzi i Niemcy mówiąc Polacy nie idzcie tą drogą budują nowe reaktory.” – tu sie trochę zagalopowałeś w swojej agitacji bo Niemcy likwidują swoje atomówki a stoją gospodarczo zdecydowanie wyżej niż zacofana Polska.
    ” – ale czy tworzenie zapór jest ekologiczne?, ” – zdecydowanie bardziej ekologiczne niż napromieniowanie środowiska. Zapora może również spełniać w razie potrzeby rolę zbiornika retencyjnego.
    Pozdrowionka.

  28. arthurking 23.02.2012 23:23

    @Topacz
    To się doucz :).
    Pozdrowionka.

  29. devilan1410 24.02.2012 02:08

    jak można mówić o edukacji, jeżeli ewolucja powstała na wpływach finansowych i oszustwach, model atomu bohra do dzisiaj nie jest prawidłowy a globalne ocieplenie to maszynka do robienia pieniędzy i ograbiania…

    Energetyka powinna być jak słowiańska narada – albo wsio albo nihil novi.

    Jak nie będzie 100% bezpieczeństwa, nie ma co o tym nawet myśleć.
    Węgiel już jest niebezpieczny jak się zjeżdża na wydobycie pod ziemię, a co dopiero w razie konfliktu kilka ładnych celów w postaci elektrowni atomowych.
    Spójrzmy prawdzie w oczy, Polska nie była i nie będzie bezpiecznym krajem, nawet bez elektrowni atomowych mamy problem z promieniowaniem… chorób politycznych.

  30. Murphy 24.02.2012 09:13

    @sprawl: “marginesie rozpoczęła pracę ponad 40 lat temu, wiemy co było przyczyną jej awarii.”

    No ciekawe co było wg danych które zebrałeś. Bo według tego co ja znalazłem to był sabotaż.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.