Ważne pytania do MON

Opublikowano: 16.06.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 698

Od 13 lutego nie zbiera się sejmowa komisja obrony narodowej. Tymczasem sytuacje niepokojące czy budzące wątpliwości, a dotyczące wojska, powtarzają się.

W maju poseł Lewicy Andrzej Rozenek wystosował interpelację do ministra obrony narodowej w sprawie rzekomego wycieku ściśle tajnych informacji w książce „Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie”.

Jak przypomniał poseł, 9 kwietnia minął już rok, odkąd państwowi funkcjonariusze weszli do domu byłego oficera Wojskowych Służb Informacyjnych i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, występującego publicznie pod pseudonimem Kafir. Podczas czterogodzinnego przeszukania zabezpieczono dwa tablety, karty pamięci, kilka dokumentów jawnych z SKW, kopię dokumentu niejawnego z 2001 roku oraz brudnopisy dwóch książek. Według relacji przeszukiwanego w uzasadnieniu napisano, że jest ono prowadzone w związku z ujawnieniem ściśle tajnych informacji, związanych z opublikowaną przez niego jeszcze w 2018 roku książką „Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie”. W ciągu ostatniego roku prokuratura nawet nie przesłuchała Kafira. Czy przez rok prowadzenia śledztwa prokuraturze udało się ustalić, jakie tajemnice państwowe czy wojskowe miała zdradzać wyżej wymieniona książka i na jakiej podstawie zabezpieczono rękopisy kolejnych, jeszcze nieopublikowanych prac tego samego autora? – zapytał Andrzej Rozenek.

W innej interpelacji poseł zada pytanie o negocjacje MON w związku z zakupem amerykańskich rakiet przeciwpancernych Javelin. Media szeroko informowały, że rozmowy dotyczące zakupu 180 amerykańskim rakiet tego typu zostały sfinalizowane. „Wszystko wskazuje na to, że odbyły się one bez przetargu, niejawnie i bez wzmianki o dodatkowym offsecie. W Polsce, w zakładach Mesko, produkujemy już pod wieloma względami lepsze pociski Spike-LR” – zwraca uwagę parlamentarzysta Lewicy. I pyta: dlaczego w momencie ,kiedy w naszym kraju zaczyna się poważny kryzys gospodarczy, a władze na wiele sposobów podkreślają troskę o polskie firmy, MON decyduje się na zakup pocisków w całości tworzonych za oceanem, zamiast porównywalnych, które mogą być wytwarzane w zakładach na terytorium Polski, przez polskich pracowników?

Opracowanie: MKF
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.