Ważna zmiana w “Kodeksie pracy”

Opublikowano: 23.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1675

Wczoraj weszły w życie ważne zmiany w “Kodeksie pracy”, dotyczące osób zatrudnionych na umowy na czas określony u tego samego pracodawcy. Pracujący na takiej zasadzie przez ostatnie 33 miesiące automatycznie otrzymają więc umowę na czas nieokreślony, dzięki czemu możliwe będzie ustabilizowanie sytuacji na rynku pracy, który od wielu lat nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia.

Przed trzema laty prezydent zdecydował się na podpisanie nowelizacji ustawy, która przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie może trwać dłużej niż dokładnie 33 miesiące. Jednocześnie niezależnie od okresu ich zawarcia, liczba umów tego typu nie będzie mogła przekraczać trzech, dlatego czwarta z mocy nowego prawa stanie się umową na czas nieokreślony.

Obowiązujące przepisy pozwalają wcześniej na zatrudnienie osoby na okres próbny trwający przez trzy miesiące, stąd tutaj także po trzech latach umowa stanie się automatycznie zawartą na czas nieokreślony.

Należy jednocześnie pamiętać, iż zapisy Kodeksu Pracy pozwalają również na zastosowanie umów na czas określony, co zdaniem organizacji przedsiębiorców będzie dalej wykorzystywane, ponieważ w związku z deficytem pracowników zwłaszcza młodzi ludzie często zmieniają miejsce swojego zatrudnienia. Cytowany przez portal BusinessInsider.com.pl ekspert prawa pracy uważa natomiast, że zmiany w “Kodeksie pracy” zostały wprowadzone za późno, bo pracodawcy w związku z sytuacją na rynku i tak chcą zatrzymywać u siebie pracowników na umowę o pracę.

Wchodzące wczoraj w życie zmiany w prawie nie powodują jednak całkowitej likwidacji umów na czas nieokreślony, ponieważ wciąż będą one mogły mieć zastosowanie przy pracach sezonowych, lub też zastępstwach. Ponadto w przypadkach zgłoszonych i rozpatrzonych przez Państwową Inspekcję Pracy, pracodawca będzie mógł otrzymać zgodę na dalsze zatrudnienie konkretnej osoby na czas określony.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.