Watykan analizuje przypadki gwałcenia zakonnic

Opublikowano: 24.01.2020 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2090

W tzw. Stolicy Piotrowej przyglądają się uważnie napaściom seksualnym wobec zakonnic. Dotychczas zgłoszono oficjalnie dziewięć takich przypadków. A więc chodzi nie tylko o gwałty pedofilskie.

O prowadzonych działaniach poinformował prefekt kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kardynał Joao Braz de Aviz na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. Według doniesień medialnych sprawcami molestowania byli głównie duchowni, ale dochodzić miało także do wykorzystywania „pomiędzy zakonnicami”.

„W kongregacji zgłoszono dziewięć przypadków” – dodał i podkreślił, że to zjawisko było dotąd „ukryte”. „Musi ono zostać ujawnione”- stwierdził kardynał Joao Braz de Aviz.

Już wcześniej na łamach wydawanego co miesiąc magazynu „Kobiety, Kościół, Świat” („kobiecy” dodatek do „L’Osservatore Romano”) poruszono temat przemocy wobec zakonnic: zarówno seksualnej, jak i nadużywania wobec nich władzy ze strony ważnych hierarchów.

Papież Franciszek „przełamał milczenie w sprawie przemocy” – powiedziała watykańskiemu dziennikowi siostra Jolanta Kafka, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich (UISG), polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – Misjonarek Klaretynek. Podkreśliła, że ta postawa papieża „daje nam możliwość, by mówić, być – także jako UISG – miejscem wysłuchania i pomocy nie tylko w obliczu przemocy seksualnej, ale wszelkiego nadużywania władzy”. Cytuje ją m. in. serwis internetowy „Vatican News”.

Papież Franciszek przyznał, że molestowanie zakonnic przez księży i biskupów opisane przez Women Church World miało miejsce. „Są księża i biskupi, którzy to robili. Nie chcę słyszeć, że Kościół nie ma tego problemu, bo ma” – mówił papież w rozmowie z dziennikarzami.

Sprawa napaści seksualnych przeciwko zakonnicom nabrała impetu w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas bowiem Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych zaapelowała do zakonnic, by zgłaszały przypadki molestowania i pomogły w odnajdywaniu ofiar. W specjalnym komunikacie zachęcano do zawiadamiania o tym władz kościelnych i cywilnych. Deklaracja Unii była reakcją na informacje o przypadkach przemocy seksualnej, w tym gwałtów, i zapowiedzią walki z – jak zaznaczono – „wszelkimi formami nadużyć” w murach zakonów.

Po raz pierwszy zaś temat poruszono na szerszą skalę w lutym 2019 roku. Wówczas opublikowano we wspomnianym magazynie „Kobiety, Kościół, Świat” pierwszy duży artykuł, który zwracał uwagę na zmowę milczenia wokół tego problemu.

„Sytuacja kobiet pozostaje bardzo dwuznaczna. Przede wszystkim obecna wewnątrz instytucji kościelnej od stuleci mentalność skoncentrowana na kobiecie niebezpiecznej i kusicielce, skłania do klasyfikowania takiej przemocy, nawet denuncjowanej, jako wykroczeń seksualnych popełnianych bez przeszkód” – podkreślono wówczas w watykańskim dzienniku.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. LichoNiespi 24.01.2020 14:19

    Jak oni napisali..gwalty zakonnikow na tzw siostrach zakonnych. To jest stara sprawa z przed 1000 a moze i wiecej lat. Wystarczy troche sobie poczytac azeby dowiedziec sie jacy pobozni / nie pisze juz o zakonnikach ale pisze o / byli papierze.Ile narobili dzieciakow. A wiadomo wladza idzie z gory.

  2. LichoNiespi 24.01.2020 14:28

    Nie prawda jest ze zakonnicy gwalcili siostry zakonne. Prawda jest taka ze bracja zakonnicy wyganiali szatana z lona zakonnic ktory zagniezdzil sie w lonie zakonnic, w cialach niewiast szerzac zamet i grzechy ktore potrzeba bylo oczyscic .A to tylko mogli zrobic bracja w wierze poprzez czeste pokazywanie szatanowi przebywajacym w lonie zakonnicy to co ma zakonnik a czego nie ma zakonnica.

  3. Kruszon 24.01.2020 20:13

    Kropla drąży coraz bardziej kruchą skałę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.