Warszawa oznakuje ulice po ukraińsku?

Opublikowano: 16.03.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2040

Warszawa stała się miastem przyjmującym najwięcej uchodźców z Ukrainy, bo według najnowszych szacunków przybyło do niej 3900 tysięcy osób. Między innymi z tego powodu jeden z radnych stolicy proponuje w rozmowie z portalem Warszawa.NaszeMiasto.pl, aby w całym mieście pojawiły się oznaczenia ulic w języku ukraińskim.

Władze samorządowe przekazały właśnie dane dotyczące wzrostu populacji Warszawy od początku rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Miała ona zwiększyć się więc o blisko 390 tysięcy, a więc o 15 procent. Ogółem do stolicy przybyło około 390 tysięcy ukraińskich uchodźców, lecz kilkadziesiąt tysięcy z nich postanowiło przede wszystkim wyjechać do Europy Zachodniej.

W związku z dużą liczbą Ukraińców pojawiają się kolejne pomysły dotyczące ułatwienia im życia w Polsce. Radny Marek Szolc z Koalicji Obywatelskiej zaproponował w swojej interpelacji do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, aby w języku ukraińskim zostały oznakowane ulice, kluczowe punkty oraz komunikaty skierowane do mieszkańców.

Zdaniem Szolca do Warszawy trafiają między innymi osoby nie znające języka polskiego i angielskiego, a także nie potrafiące czytać w alfabecie łacińskim. Tym samym stworzenie komunikatów w ich języku ułatwiłoby im codzienne życie i komunikowanie się, bo obecne oznakowanie nie jest przystosowane do ich potrzeb.

Na podstawie: Warszawa.NaszeMiasto.pl
Źródło: Autonom.pl

31

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. bboyprezes 16.03.2022 10:45

  Szolc, jakie piękne, cudownie brzmiące polskie nazwisko…
  A Trzaskowski rodowód też ma ciekawy.

 2. Adalb 16.03.2022 11:33

  Może przy okazji zmienić nazwy Warszawy, Sejmu , nierzondu , itd. A co wolno ? Wolno. Polaków wysiedlić za Odrę. Jakoś na “cywilizowanym zachodzie” nikt nie zmieniał i nie nadawał nazw ulic, placów pod polskich emigrantów. Nawet w Londynie podczas II światowej nikomu nie zaświtał taki pomysł.

 3. Kaczor3333 16.03.2022 14:15

  Право й Справедлйвосты

 4. shkshk 16.03.2022 14:25

  Jak myślicie, kiedy wprowadzą drugi język urzędowy? No i obowiązkowy drugi język w szkołach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.