“Wampiry” z Drawska zmarły na cholerę

Opublikowano: 03.12.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 877

“Wampiry” pochowane w Drawsku mogły być osobami zmarłymi na cholerę. Na pewno byli to miejscowi – informują badacze z USA i Kanady na łamach “Plos One”.

Wśród setek historycznych, typowych pochówków na cmentarzu w Drawsku (Wielkopolska) sześć wyraźnie się różni. Oprócz kości naukowcy znaleźli w nich sierpy i kamienie, ułożone w okolicach żuchwy i szyi pochowanych tam osób.

Pochówki te pasują do sposobu, w jaki grzebano zmarłych, co do których istniały podejrzenia, że mogą się zamienić w wampiry i powrócić. Na terenach słowiańskich takie groby nie były rzadkością.

Antywampiryczne pochówki (najczęściej z X-XIII w.) znajdowano m.in. w Gliwicach, Sandomierzu, Krakowie czy Kamieniu Pomorskim. Budzących lęk zmarłych chowano również z twarzą skierowaną do dołu, zwłoki krępowano sznurami, odcinano głowę lub ostrym przedmiotem przebijano ich klatkę piersiową.

Pochówki z Drawska pochodzą z XVII i XVIII w. Lesley Gregoricka z University of South Alabama w USA i jej zespół sprawdzali, czy “wampiry” były przybyszami z daleka, czy raczej miejscowymi.

Można to ustalić w badaniach szkliwa zębów trzonowych, sprawdzając proporcję trwałych izotopów strontu. Obraz izotopów stanowi odbicie warunków środowiska, w jakich żyje dany organizm. Porównując dane pozyskane ze środowiska i ze szczątków ludzkich można odpowiedzieć czy osobnik jest podobny do otoczenia czy różny.

Okazało się, że pochówek antywampiryczny zawiera szczątki ludzi miejscowych. Można sądzić, że byli to ludzie, których społeczna tożsamość lub sposób, w jaki zmarły, budziły w reszcie grupy podejrzenia – piszą badacze w “Plos One”.

Autorzy badania sugerują, że nietypowe pochówki mogą mieć związek z epidemią cholery, jaka w XVII w. zbierała żniwo w naszej części Europy. W tamtych czasach podejrzewano, że osoba, która zmarła z powodu tej zakaźnej choroby, może powrócić jako wampir. “Ludzie nie rozumieli, jak rozprzestrzenia się ta choroba. Zamiast naukowego wyjaśnienia przyczyn epidemii, cholerę i zgony z nią związane tłumaczono siłami nadprzyrodzonymi. W tym wypadku – działaniem wampirów” – pisze Gregoricka i jej współpracownicy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jedr02 03.12.2014 11:53

    “Zamiast naukowego wyjaśnienia przyczyn epidemii, cholerę i zgony z nią związane tłumaczono siłami nadprzyrodzonymi. ”
    Już wtedy istniało ciemniactwo nieuznające światłości akademickiej medycyny. Pewnie byli też przeciwko szczepionkom 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.