Waluś niedługo wróci do Polski?

Opublikowano: 10.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że już niedługo Janusz Waluś może wrócić do Polski. Starania o jego powrót ma podejmować polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, co może ułatwić fakt, iż Waluś z powodzeniem zrzekł się obywatelstwa Republiki Południowej Afryki.

Waluś miał zdaniem gazety zrzec się z pozytywnym skutkiem obywatelstwa Republiki Południowej Afryki, stąd posiada już jedynie polski paszport, co może ułatwić jego powrót do Polski. Starania w tej sprawie podejmuje resort sprawiedliwości, który rozpoczął procedurę jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. W sierpniu 2015 r. ministerstwo miało zwrócić się do swojego południowoafrykańskiego odpowiednika o przekazanie dokumentacji, dzięki której polski sąd mógłby rozpatrzyć możliwość przejęcia kary Walusia do wykonania jej w Polsce.

Jak dotąd RPA nie odpowiedziały jednak na pismo Ministerstwa Sprawiedliwości. Jednocześnie resort pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry nie przedstawił powodów, dla których stara się o ściągnięcie Walusia do Polski, ale zdaniem „Rzeczpospolitej” może chodzić o względy humanitarne. Waluś obawia się bowiem o swoje życie i twierdzi, iż w więzieniu w Pretorii już próbowano pozbawić go życia.

Waluś przebywa w więzieniu od 24 lat, po tym jak w Wielką Sobotę 10 kwietnia 1993 r. zastrzelił przywódcę komunistów Chrisa Haniego. W ubiegłym roku Waluś otrzymał decyzję o swoim zwolnieniu warunkowym, ale pozostał w areszcie z powodu sprzeciwu tamtejszego resortu sprawiedliwości.

Na podstawie: rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Tyle lat za komucha?U nas grzywna i to pewnie w zawieszeniu :-)