Waluś niedługo wróci do Polski?

Opublikowano: 10.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 637

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że już niedługo Janusz Waluś może wrócić do Polski. Starania o jego powrót ma podejmować polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, co może ułatwić fakt, iż Waluś z powodzeniem zrzekł się obywatelstwa Republiki Południowej Afryki.

Waluś miał zdaniem gazety zrzec się z pozytywnym skutkiem obywatelstwa Republiki Południowej Afryki, stąd posiada już jedynie polski paszport, co może ułatwić jego powrót do Polski. Starania w tej sprawie podejmuje resort sprawiedliwości, który rozpoczął procedurę jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. W sierpniu 2015 r. ministerstwo miało zwrócić się do swojego południowoafrykańskiego odpowiednika o przekazanie dokumentacji, dzięki której polski sąd mógłby rozpatrzyć możliwość przejęcia kary Walusia do wykonania jej w Polsce.

Jak dotąd RPA nie odpowiedziały jednak na pismo Ministerstwa Sprawiedliwości. Jednocześnie resort pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry nie przedstawił powodów, dla których stara się o ściągnięcie Walusia do Polski, ale zdaniem „Rzeczpospolitej” może chodzić o względy humanitarne. Waluś obawia się bowiem o swoje życie i twierdzi, iż w więzieniu w Pretorii już próbowano pozbawić go życia.

Waluś przebywa w więzieniu od 24 lat, po tym jak w Wielką Sobotę 10 kwietnia 1993 r. zastrzelił przywódcę komunistów Chrisa Haniego. W ubiegłym roku Waluś otrzymał decyzję o swoim zwolnieniu warunkowym, ale pozostał w areszcie z powodu sprzeciwu tamtejszego resortu sprawiedliwości.

Na podstawie: rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kudlaty72 10.02.2017 18:25

    Tyle lat za komucha?U nas grzywna i to pewnie w zawieszeniu 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.