Walka z pożarem w zamkniętej strefie w Czarnobylu trwa

Opublikowano: 09.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 146

Ratownicy nadal gaszą pożar w trzech leśnictwach w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, ogień się nie rozprzestrzenia, poinformowała w czwartek służba prasowa Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.

4 kwietnia w strefie wykluczenia i obowiązkowego przesiedlenia w pobliżu wsi Władimirowka leśnictwa Kotowski wybuchł pożar lasu na powierzchni 20 hektarów, a 7 kwietnia powierzchnia pożaru wzrosła do 35 hektarów. 5 kwietnia ukraińskie organy ścigania ustaliły tożsamość osoby podejrzanej o wzniecenie pożaru w leśnictwie Kotowski. Wszczęto sprawę karną.

„Według stanu na godzinę 7:00 (6:00 czasu polskiego) 9 kwietnia w strefie wykluczenia i bezwarunkowego (obowiązkowego) przesiedlenia (…) w pobliżu wsi Czistogałowka na terytorium leśnictwa Korogodski tli się ściółka leśna z pojedynczymi ogniskami na powierzchni około 20 hektarów; na terytorium leśnictwa Denisowiecki na terenie zalewowym rzeki Hrezlya zaobserwowano tlącą się trawę i krzewy z pojedynczymi ogniskami; na terytorium leśnictwa Kotowski zaobserwowano tlącą się trawę” – czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, ogień się nie rozprzestrzenia. W gaszeniu uczestniczyło 310 osób i 90 jednostek. W ciągu ostatniej doby samoloty Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy zrzuciły prawie 250 ton wody.

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, kiedy wybuchł reaktor jądrowy czwartego bloku energetycznego stacji. Łączna powierzchnia zanieczyszczenia radiacyjnego na Białorusi wyniosła około 46,5 tysiąca kilometrów kwadratowych (23% całkowitej powierzchni). Na Ukrainie zostało zanieczyszczonych 50 tysięcy kilometrów kwadratowych w 12 obwodach. Ponadto wskutek skażenia radiacyjnego ucierpiało 19 rosyjskich regionów o powierzchni prawie 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i 2,6 miliona ludzi.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.