Walka o Ojcowski Park Narodowy

Przed sądem w Krakowie rozpoczął się proces o zwrot kilkudziesięciu działek leżących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w tym m.in. słynnych ruin zamku. Roszczenia do tych terenów sformułowali spadkobiercy arystokratycznego rodu Czartoryskich.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, osiem osób, spadkobierców Ludwiki Czartoryskiej, domaga się zwrotu 32 działek z majątku Dobra Ojców, przejętego na mocy dekretu PKWN w roku 1944. Przejęty majątek liczył ponad 800 hektarów. W 1956 r. wszedł w skład utworzonego wówczas Ojcowskiego Parku Narodowego. Na terenach objętych roszczeniami przedstawionymi w pozwie sądowym znajdują się m.in. ruiny zamku w Ojcowie oraz szereg willi z przełomu XIX i XX wieku, w tym m.in. willa „Jadwiga”, w której znajduje się siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego.

Podczas ubiegłotygodniowej rozprawy krakowski Sąd Okręgowy dopuścił dowody z dokumentów, m.in. z ksiąg wieczystych nieruchomości. Na następnej rozprawie prawdopodobnie zdecyduje, czy powoła biegłego geodetę. Reprezentująca Skarb Państwa Prokuratoria Generalna wniosła o odrzucenie pozwu. „W ocenie Skarbu Państwa nieruchomości przeszły na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej” – powiedział radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Adam Ablewicz. Spadkobiercy twierdzą natomiast, że nieruchomości, które chcą odzyskać, nie podlegały pod działanie dekretu PKWN, ponieważ nie stanowiły lasów ani gruntów leśnych, nie były nieruchomościami położonymi na terenie obrotu leśnego, ani nie służyły do prowadzenia gospodarstwa leśnego, a niektóre były wręcz parcelami budowlanymi. (…)

Zdjęcie: Mariusz Cieszewski
Źródło: Nowy Obywatel