Walia wprowadza bezwarunkowy dochód podstawowy

Opublikowano: 29.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1760

Już od tego tygodnia w Walii rozpoczyna się program pilotażowy dotyczący bezwarunkowego dochodu podstawowego. Od kiedy dokładnie, kto i jak wysokie wynagrodzenie otrzyma?

Od piątku 1 lipca 2022 Walia zaczyna testować system bezwarunkowego dochodu podstawowego. Kto będzie mógł wziąć udział w programie pilotażowym i jaką wysokość universal basic income przewidziano?

Walijskie władze ogłosiły, że w programie pilotażowym bezwarunkowego dochodu podstawowego weźmie udział około 500 osób – jest to dwa razy większa grupa beneficjentów, niż pierwotnie planowano. Universal basic income w Walii będą otrzymywać młode osoby, które ukończyły 18 lat i znajdują się w złej sytuacji materialnej. Warunkiem będzie jednak to, że młoda osoba opuszcza dotychczasowe gospodarstwo domowe i usamodzielnia się.

Kto dokładnie będzie mógł liczyć na udział w testach bezwarunkowego dochodu podstawowego w Walii? Jak podaje portal Wales Online, w programie mogą wziąć udział:

– osoby usamodzielniające się, które ukończą 18 lat w okresie od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023

– osoby, które otrzymywały jakąś formę opieki lub wsparcia ze strony councilu przez co najmniej 13 tygodni między 14. a 16. rokiem życia

– osoby, które mieszkają w Walii lub otrzymują wsparcie walijskiej opieki społecznej.

Jaka będzie wyskość universal basic income w Walii? W skali roku pensja wyniesie około 19 000 funtów. W przeliczeniu miesięcznym daje to 1600 funtów na osobę, co po odliczeniu podatku da 1280 funtów na rękę. Według informacji dziennika The Independent, jest to najwyższy bezwarunkowy dochód podstawowy w programach pilotażowych przeprowadzanych na podobną skalę.

Testowanie nowego systemu ma kosztować Walię około 20 milionów funtów, a pilotaż prawdopodobnie potrwa co najmniej trzy lata. Celem programu pilotażowego jest ocena, w jakim stopniu program ten jest użyteczny społecznie, czyli na ile pomaga młodym ludziom z najuboższych rodzin osiągnąć niezależność finansową i z sukcesem odnaleźć się na rynku pracy. Z drugiej strony, testy pozwolą sprawdzić, jak przy takim rozwiązaniu funkcjonuje budżet krajowy.

Przypomnijmy, że bezwarunkowy dochód podstawowy to model finansów państwowych, zgodnie z którym każdy otrzymuje określoną pensję, która powinna wystarczać na podstawowe utrzymanie, a w zamian za którą nie wymagane jest wypełnianie żadnych zobowiązań. W ciągu ostatniej dekady program ten był i jest testowany na wybranych grupach społecznych w wielu państwach całego świata, między innymi w Indiach, Hiszpanii, Iranie, Finlandii czy Kanadzie.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Wojna INFO 29.06.2022 12:54

  Na pewno BEZWARUNKOWY, a nie powszechny? Bo to kolosalna różnica!

 2. Murphy 29.06.2022 13:39

  @Wojna INFO: Jak widać nie bezwarunkowy, bo warunki otrzymania zostały w artykule wymienione. Oryginalna nazwa (universal basic income = uniwersalny dochód podstawowy) jest bardziej trafna.

 3. Wojna INFO 30.06.2022 07:52

  @Murphy
  Dziękuję za odpowiedź.

  PS. Taki GWARANTOWANY dochód podstawowy jako jedyny miałby sens. Zastąpił by ZUS, KRUS, NFZ, pomoc socjalną, bezpłatną edukację, itp. W zamian każdy od urodzenia do śmierci otrzymywał by stałe, od niczego nie zależne, świadczenie w kwocie wystarczającej do fizycznego przetrwania. Gdyby ktoś chciał mieć coś więcej to by poszedł do pracy.
  Oczywiście ekonomicznie sprawdziło by się to wyłącznie przy wprowadzeniu jednocześnie w całym kraju i bez zmniejszania obciążeń pracodawców. Tylko teraz zamiast na ZUS itp. pieniądze z podatków od przedsiębiorstw trafiały by na GDP.
  Wprowadzenie czegoś takiego nie jest możliwe “po dobroci” bo z dnia na dzień emeryci i urzędnicy tracą pieniądze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.