Liczba wyświetleń: 1439
Już od tego tygodnia w Walii rozpoczyna się program pilotażowy dotyczący bezwarunkowego dochodu podstawowego. Od kiedy dokładnie, kto i jak wysokie wynagrodzenie otrzyma?
Od piątku 1 lipca 2022 Walia zaczyna testować system bezwarunkowego dochodu podstawowego. Kto będzie mógł wziąć udział w programie pilotażowym i jaką wysokość universal basic income przewidziano?
Walijskie władze ogłosiły, że w programie pilotażowym bezwarunkowego dochodu podstawowego weźmie udział około 500 osób – jest to dwa razy większa grupa beneficjentów, niż pierwotnie planowano. Universal basic income w Walii będą otrzymywać młode osoby, które ukończyły 18 lat i znajdują się w złej sytuacji materialnej. Warunkiem będzie jednak to, że młoda osoba opuszcza dotychczasowe gospodarstwo domowe i usamodzielnia się.
Kto dokładnie będzie mógł liczyć na udział w testach bezwarunkowego dochodu podstawowego w Walii? Jak podaje portal Wales Online, w programie mogą wziąć udział:
– osoby usamodzielniające się, które ukończą 18 lat w okresie od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023
– osoby, które otrzymywały jakąś formę opieki lub wsparcia ze strony councilu przez co najmniej 13 tygodni między 14. a 16. rokiem życia
– osoby, które mieszkają w Walii lub otrzymują wsparcie walijskiej opieki społecznej.
Jaka będzie wyskość universal basic income w Walii? W skali roku pensja wyniesie około 19 000 funtów. W przeliczeniu miesięcznym daje to 1600 funtów na osobę, co po odliczeniu podatku da 1280 funtów na rękę. Według informacji dziennika The Independent, jest to najwyższy bezwarunkowy dochód podstawowy w programach pilotażowych przeprowadzanych na podobną skalę.
Testowanie nowego systemu ma kosztować Walię około 20 milionów funtów, a pilotaż prawdopodobnie potrwa co najmniej trzy lata. Celem programu pilotażowego jest ocena, w jakim stopniu program ten jest użyteczny społecznie, czyli na ile pomaga młodym ludziom z najuboższych rodzin osiągnąć niezależność finansową i z sukcesem odnaleźć się na rynku pracy. Z drugiej strony, testy pozwolą sprawdzić, jak przy takim rozwiązaniu funkcjonuje budżet krajowy.
Przypomnijmy, że bezwarunkowy dochód podstawowy to model finansów państwowych, zgodnie z którym każdy otrzymuje określoną pensję, która powinna wystarczać na podstawowe utrzymanie, a w zamian za którą nie wymagane jest wypełnianie żadnych zobowiązań. W ciągu ostatniej dekady program ten był i jest testowany na wybranych grupach społecznych w wielu państwach całego świata, między innymi w Indiach, Hiszpanii, Iranie, Finlandii czy Kanadzie.
Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk
Na pewno BEZWARUNKOWY, a nie powszechny? Bo to kolosalna różnica!
@Wojna INFO: Jak widać nie bezwarunkowy, bo warunki otrzymania zostały w artykule wymienione. Oryginalna nazwa (universal basic income = uniwersalny dochód podstawowy) jest bardziej trafna.
@Murphy
Dziękuję za odpowiedź.
PS. Taki GWARANTOWANY dochód podstawowy jako jedyny miałby sens. Zastąpił by ZUS, KRUS, NFZ, pomoc socjalną, bezpłatną edukację, itp. W zamian każdy od urodzenia do śmierci otrzymywał by stałe, od niczego nie zależne, świadczenie w kwocie wystarczającej do fizycznego przetrwania. Gdyby ktoś chciał mieć coś więcej to by poszedł do pracy.
Oczywiście ekonomicznie sprawdziło by się to wyłącznie przy wprowadzeniu jednocześnie w całym kraju i bez zmniejszania obciążeń pracodawców. Tylko teraz zamiast na ZUS itp. pieniądze z podatków od przedsiębiorstw trafiały by na GDP.
Wprowadzenie czegoś takiego nie jest możliwe “po dobroci” bo z dnia na dzień emeryci i urzędnicy tracą pieniądze.