Walec politycznej poprawności miażdży kanon dziecięcych lektur

Opublikowano: 03.03.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1936

Sześć książek dr. Seussa, autora jednego z najpopularniejszych książek dla dzieci w USA, nie będzie wznawianych. „Te książki ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób” — stwierdziło w oświadczeniu Dr. Seuss Enterprises, organizacja zajmująca się dbaniem o spuściznę zmarłego w 1991 r. autora ponad 60 książek.

W efekcie wstrzymana zostanie sprzedaż książek pt. „And to Think That I Saw It on Mulberry Street”, „If I Ran the Zoo”, „McElligot’s Pool”, „On Beyond Zebra!”, „Scrambled Eggs Super!” i „The Cat’s Quizzer”. Część dzieł doczekało w ostatnich dekadach hollywodzkich ekranizacji, w tym „Grinch”, „Lorax” i „Horton słyszy Ktosia”.

Jak podaje „Washington Post”, w 2019 roku podczas badania przeprowadzonego przez naukowców Katie Ishizuka i Ramona Stephensa przeanalizowano 50 książek dla dzieci i ponad 2200 postaci stworzonych przez dziesięciolecia przez dr. Seussa. Odkryto, że „spośród 2240 (zidentyfikowanych) postaci, jest 45 o innej rasie, co daje 2% całkowitej liczby postaci”. Spośród tych 45 postaci, 43 wykazywały cechy zachowania lub wygląd, które są zgodne z krzywdzącymi i stereotypowymi wzorcami — stwierdzono.

Kuratoria szkolne w całych Stanach Zjednoczonych również odchodzą od dr. Seussa. „Badania przeprowadzone w ostatnich latach ujawniły silne podteksty rasowe w wielu książkach napisanych/zilustrowanych przez dr Seussa” — podał okręg szkolny w hrabstwie Loudoun w stanie Wirginia w oświadczeniu.

W 2018 roku muzeum dr Seussa w jego rodzinnym Springfield usunęło mural, który zawierał azjatycki stereotyp.

Autor i pedagog Herbert R. Kohl twierdził, że książki „Babar the Elephant” były celebracją kolonializmu ponieważ tytułowy bohater opuszcza dżunglę, a później wraca, by „ucywilizować” inne zwierzęta. Jedna z książek, „Babar’s Travels”, została usunięta z półek brytyjskiej biblioteki w 2012 roku z powodu rzekomych stereotypów dotyczących Afrykanów. Krytycy zarzucili także książkom „Ciekawskiego George’a” ich fabułę opartą na historyjce o białym człowieku przyprowadzającym do domu małpę z Afryki.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Remigiusz 03.03.2021 16:30

    Jakiś potomek małpy z afryki poczuł się dotknięty ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.