Wakacyjna nieuczciwość pracodawców

PIP informuje, że przy zatrudnianiu młodych pracowników na wakacje zaobserwowano wiele nieprawidłowości. Są wśród nich: niewypłacanie wynagrodzeń, brak umowy na piśmie i zaniżanie stawek.

W okresie letnim na nieuczciwość zatrudniających narażone są szczególnie młode osoby, zwłaszcza gdy wykonują prace sezonowe, np. w turystycznych miejscowościach nadmorskich. Konrad Pachciarek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie podkreśla, że skarg na nieuczciwych pracodawców spływa tego lata więcej niż w poprzednich latach – może to świadczyć o większej liczbie nieuczciwych praktyk, ale także i o fakcie, że oszukiwane osoby mają wyższą świadomość możliwości dochodzenia własnych praw.

Jak mówi, najczęściej nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych dotyczą niewypłacania wynagrodzeń: „Często pracodawcy zwlekają z ich wypłatą. Zdarzają się też przypadki zaniżania wynagrodzeń m.in. przez potrącenia za nocleg, czy wyżywienie. W tej sytuacji praca młodemu człowiekowi właściwie się nie opłaca. Zostają mu po potrąceniu jakieś grosze”.

Coraz mniejszy jest za to problem ze stosowaniem minimalnej stawki godzinowej. „Problem wciąż występuje, ale w naszej ocenie ta świadomość, sytuacja na rynku pracy, sprawiają, że te nieprawidłowości są mniejsze niż początkowo zakładaliśmy”.

Młodzi pracownicy często nie domagają się umowy na piśmie, wiążąc się umową ustną. Zdarza się także, że nie wiedzą, na rzecz kogo świadczyli pracę. W takich sytuacjach PIP jest bezradny.

Według danych PIP, w pierwszych siedmiu miesiącach br. inspekcja otrzymała ogółem 30 tys. 616 skarg, tj. o 12 proc. więcej niż w takim samym okresie roku 2016 (25 tys. 900 skarg). Wzrosła liczba skarg na niewypłacanie wynagrodzenia za pracę. Od stycznia do lipca 2017 r. było ich 7 tys. 72 (w 2016 było to 5 tys. 965).

Do lipca 2017 r. PIP otrzymała 1 tys. 526 skarg na niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (w 2016 r. 1 tys. 667) oraz ponad 1 tys 400 skarg na niewypłacenie należności za pracą wykonywaną na podstawie umowy cywilnoprawnej. Inspekcja zwróciła uwagę, że na podobnym poziomie w stosunku do roku poprzedniego utrzymuje się liczba skarg na brak umowy na piśmie.

Źródło: NowyObywatel.pl