Wakacyjna nieuczciwość pracodawców

Opublikowano: 24.08.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 576

PIP informuje, że przy zatrudnianiu młodych pracowników na wakacje zaobserwowano wiele nieprawidłowości. Są wśród nich: niewypłacanie wynagrodzeń, brak umowy na piśmie i zaniżanie stawek.

W okresie letnim na nieuczciwość zatrudniających narażone są szczególnie młode osoby, zwłaszcza gdy wykonują prace sezonowe, np. w turystycznych miejscowościach nadmorskich. Konrad Pachciarek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie podkreśla, że skarg na nieuczciwych pracodawców spływa tego lata więcej niż w poprzednich latach – może to świadczyć o większej liczbie nieuczciwych praktyk, ale także i o fakcie, że oszukiwane osoby mają wyższą świadomość możliwości dochodzenia własnych praw.

Jak mówi, najczęściej nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych dotyczą niewypłacania wynagrodzeń: „Często pracodawcy zwlekają z ich wypłatą. Zdarzają się też przypadki zaniżania wynagrodzeń m.in. przez potrącenia za nocleg, czy wyżywienie. W tej sytuacji praca młodemu człowiekowi właściwie się nie opłaca. Zostają mu po potrąceniu jakieś grosze”.

Coraz mniejszy jest za to problem ze stosowaniem minimalnej stawki godzinowej. „Problem wciąż występuje, ale w naszej ocenie ta świadomość, sytuacja na rynku pracy, sprawiają, że te nieprawidłowości są mniejsze niż początkowo zakładaliśmy”.

Młodzi pracownicy często nie domagają się umowy na piśmie, wiążąc się umową ustną. Zdarza się także, że nie wiedzą, na rzecz kogo świadczyli pracę. W takich sytuacjach PIP jest bezradny.

Według danych PIP, w pierwszych siedmiu miesiącach br. inspekcja otrzymała ogółem 30 tys. 616 skarg, tj. o 12 proc. więcej niż w takim samym okresie roku 2016 (25 tys. 900 skarg). Wzrosła liczba skarg na niewypłacanie wynagrodzenia za pracę. Od stycznia do lipca 2017 r. było ich 7 tys. 72 (w 2016 było to 5 tys. 965).

Do lipca 2017 r. PIP otrzymała 1 tys. 526 skarg na niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (w 2016 r. 1 tys. 667) oraz ponad 1 tys 400 skarg na niewypłacenie należności za pracą wykonywaną na podstawie umowy cywilnoprawnej. Inspekcja zwróciła uwagę, że na podobnym poziomie w stosunku do roku poprzedniego utrzymuje się liczba skarg na brak umowy na piśmie.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rumcajs 24.08.2017 11:23

    Rozwiazanie jest wyjatkowo proste i stosowane w wielu krajach. W przypadku oskarżenia przez pracownika pracodawcy, to pracodawca MUSI udowodnić, że działa zgodnie z prawem, a oskarżenie jest fałszywe. W przypadku stwierdzenia, że oskarżenie jest fałszywe, prokuratura z urzędu wszczyna śledztwo przeciwko oskarzycielowi. Zas w przypadku potwierdzenia sie oskarzenia, odszkodowanie dla poszkodowanego powinno wynosic nie mniej niz 10 krotnośc niewypłaconych kwot, a poza tym kara ustawowa wynikajaca z przepisów prawa.

  2. dfg 25.08.2017 09:50

    Wakacyjna nieuczciwość pracowników. Zaobserwowano że wielu sezonowych pracowników okrada swoich pracodawców,szczególnie w branżach usługowych,np. parkingi,wstępy, gastronomia,drobny handel. W większości przypadków ich czyny zostają niewykryte. Kapitalistyczni wyzyskiwacze dostają za swoje. I nic nas pracowników nie obchodzą koszty zatrudnienia ani ponoszone ryzyko. Złodziej to złodziej, niezależnie po której stronie się znajduje. Jak się pisze o jednych, trzeba też wspomnieć o drugich.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.