Wahania jądra Ziemi wpływają na długość dnia

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili długoterminowe badanie długości dnia na Ziemi. Zmierzono zmiany tego parametru od 1969 roku, bo to wtedy nauka uzyskała dostęp do rejestrowania zmian pola magnetycznego.

Rejestrowane geomagnetyczne anomalie są według uczonych powodowane przez zmiany w jądrze Ziemi. Naukowcy z University of Liverpool postanowili zmierzyć wariacje i fluktuacje długości trwania dnia, jako efektu zmian ruchu obrotowego naszej planety. Jak wiemy Ziemia robi obrót raz na dobę, ale jej czas trwania może być większy lub mniejszy od zwyczajowych 24 godzin.

Specjaliści twierdzą, że 300 milionów lat temu rok liczyłby 450 dni a doba nie miałaby więcej niż 21 godzin. Założenie takie oznacza, że oczekiwalibyśmy spadku prędkości ruchu obrotowego i w konsekwencji rozciągnięcia doby w czasie.

Profesor Richard Holme z University of Liverpool przewodził badaniu, którego celem było opracowanie modelu do statystycznej analizy zmian długości dnia w dłuższym niż rok okresie czasu. Według niego wpływ na zmianę długości doby ma wiele czynników, jak wiatr napierający na wysokie góry czy rozłożenie ciężaru oceanów.

Według Holme’a osiągnięte wyniki potwierdzają to, co wiedzieliśmy wcześniej, ale ukazują pewien cykl trwający 5,9 lat, który może być skorelowany ze skokowymi zmianami ziemskiego pola magnetycznego obserwowanymi w podobnym interwale czasowym. Sugeruje to, że podstawowym czynnikiem wpływającym na długość doby jest mechanika jądra ziemi.

Na podstawie: www.sciencedaily.com
Źródło: Zmiany na Ziemi