W Wielkiej Brytanii kupisz radioaktywne produkty z Fukushimy

Opublikowano: 29.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1295

Brytyjskie sklepy będą sprzedawać radioaktywne produkty uprawiane w pobliżu miejsca katastrofy jądrowej w Fukushimie od przyszłego miesiąca zgodnie z kontrowersyjnymi planami UE.

„The Telegraph” informuje, że Bruksela zawarła umowę handlową z Japonią, która usuwa kontrolę nad poziomem radioaktywności żywności produkowanej na wyspie po katastrofie nuklearnej w 2011 roku. W rezultacie Wielka Brytania wkrótce będzie sprzedawać towary z dotkniętego obszaru, w tym żywność dla niemowląt, płatki śniadaniowe, dania ze skorupiaków, mięso i zieloną herbatę. Obecne plany nie zezwalają na etykietowanie skażonych produktów, co oznacza, że konsumenci nie będą wiedzieli, że produkty zawierają śladowe ilości substancji radioaktywnych.

W ostatnich latach naukowcy odkryli słabe ślady radioaktywnych izotopów cezu 137 i 134 w żywności uprawianej w pobliżu Fukushimy, ale eksperci uważają, że żywność jest całkowicie bezpieczna, a poziom promieniowania jest ściśle kontrolowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Pomimo zapewnień, że żywność jest bezpieczna do spożycia, wielu ekspertów wzywa do etykietowania produktów, aby konsumenci mogli zdecydować, czy kupić towary.

Neil Parish, zastępca kandydata, który przewodniczył komisji ds. środowiska, żywności i spraw wiejskich od lipca 2017 r. do listopada 2019 r., powiedział, że Wielka Brytania musi przemyśleć politykę po Brexicie. Francuski poseł Michel Rivasi sprzeciwia się także planom i zamierza w ostatniej chwili wyrazić sprzeciw wobec zniesienia kontroli w Parlamencie Europejskim w przyszłym tygodniu.

Umowa UE oznacza, że certyfikaty kontroli promieniowania nie będą już potrzebne, z wyjątkiem niektórych produktów rybnych, grzybów i dzikich warzyw. W zamian UE będzie mogła sprzedawać do Japonii nieograniczoną ilość francuskiego szampana, foie gras, koniaku i wina po obniżonych cenach.

Wielka Brytania będzie zmuszona do stosowania przepisów UE dotyczących żywności do grudnia 2020 r., ponieważ nadal będzie podlegać transformacji Brexit. Po upływie tego okresu, o ile okres przejściowy nie zostanie przedłużony, rząd Wielkiej Brytanii swobodnie ustanowi własne przepisy prawne.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.