W Warszawie wywiązały się walki między skłotersami

Niedzielny wieczór w centrum Warszawy upłynął pod znakiem konfliktu między przedstawicielami anarchistycznej lewicy. Skłotersi ze skłotów „Przychodnia” i „Syrena” starli się z powodu wyrzucenia przez drugi z nich Białorusina i jego koleżanki. Obecnie między grupami trwa wymiana internetowych ciosów, dlatego pojawiają się między innymi oskarżenia o pogardliwe traktowanie motywowane różnicami etnicznymi czy o atakowanie feministek.

Poniższe zdjęcie skłotersów ma charakter ilustracyjny – nie jest związane ze sprawą.

Tak naprawdę niełatwo jest poruszać się w niuansach związanych z działalnością warszawskich aktywistów. Z relacji obu stron wynika przede wszystkim, że w niedzielny wieczór doszło do zatargu pomiędzy skłotersami z „Przychodni” i „Syreny”. Oba obiekty znajdują się w ścisłym centrum stolicy, odpowiednio przy ulicach księdza Ignacego Jana Skorupki oraz Wilczej.

Powodem ataku aktywistów z „Przychodni” miał być fakt wyrzucenia przez „Syrenę” przebywającego w niej Białorusina oraz jego koleżanki. Członkowie „Syreny” mieli próbować eksmitować go już kilka miesięcy temu, bo zarzucali mu „przemocowość”. Przez kilkanaście miesięcy Białorusin, przedstawiany z kolei przez „Przychodnię” jako uchodźca polityczny i lider tej mniejszości w Warszawie, miał rzekomo grozić ludziom nożem i granatem, a także używać przemocy fizycznej.

Z takim postawieniem sprawy nie zgadzali się anarchiści z „Przychodni”. Zaatakowali więc wczoraj swoich sąsiadów, aby pomóc imigrantowi w powrocie na teren „Syreny”. Według relacji jej mieszkańców, agresorzy nazywani „maczystami” użyli koktajli Mołotowa, petard i cegieł.

Inną wersję przedstawia jednak „Przychodnia”. Jej przedstawiciele twierdzą, że „Syrena” skupiała się ostatnimi czasy na „sukcesywnym marginalizowaniu z kolektywu Syrena osób spoza kręgu towarzyskiego grupy Stop Bzdurom”. Warto przypomnieć, że o „Stop Bzdurom” stało się głośno w sierpniu ubiegłego roku, gdy podający się za kobietę niejaki „Margot” został zatrzymany przez policję w związku z atakami na przeciwników aborcji.

Aktywiści i sympatycy „Syreny” zarzucili „Przychodni”, że są oni „je****mi Polakami, myślącymi jak ludzie 40 lat temu i nie chcącymi nic zmienić”.

„Przychodnia” w kolejnym oświadczeniu zdecydowała się odeprzeć zarzuty „Syreny”. Głównie te dotyczące przedstawiania konfliktu między skłotersami jako walki „pomiędzy grupą aktywistów reprezentujących osoby queerowe i kobiety, a Skłotem Przychodnia i częścią kolektywu Syrena, które rzekomo opowiadają się za tolerancją wobec szownizmu i zachowań przemocowych”. Dodatkowo „Przychodnia” twierdzi, że działacze „Syreny” postrzelili z wiatrówki w brzuch starszą kobietę z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Miała ona pojawić się na miejscu w charakterze mediatorki, jednak „Stop Bzdurom” miało oskarżać ją o rzucanie butelkami.

Przy okazji konfliktu na jaw wychodzą ciekawe informacje dotyczące funkcjonowania ruchu anarchistycznego i skłoterskiego w Polsce. Jedna z internautek zarzuciła poznańskiemu skłotowi „Rozbrat”, że tolerował u siebie mężczyznę, który miał ją zgwałcić. W odpowiedzi anarchiści z Poznania mieli wysłać go na terapię, lecz ostatecznie postanowił on wyprowadzić się z miasta.

Obecnie pomiędzy obiema grupami trwa przerzucanie się odpowiedzialnością za niedzielne wydarzenia. Co ciekawe, „Syrena” oskarża „Przychodnię” o atak na „społeczność queerowo-feministyczną”, który był elementem „patriarchalnej przemocy, jakiej doświadczamy na co dzień w Polsce”. Tym samym heteroseksualni anarchiści mieli usunąć z konkurencyjnego skłotu działające w nim feministki.

Dzień po przejęciu skłotu „Syrena” przez aktywistów z „Przychodni”, na ulicy Wilczej w Warszawie miała miejsce demonstracja solidarnościowa. Byli mieszkańcy „Syreny” twierdzą wciąż, że „Przychodnia” toleruje „mizoginistyczną przemoc”. Przy tej okazji na jaw wychodzą coraz ciekawsze informacje na temat funkcjonowania anarchistycznych skłotersów w innych miastach.

Na podstawie: Facebook.com/syrenawilcza, Facebook.com/rozbrat, Facebook.com/przychodniasquat, RadioPoznan.fm
Źródło: Autonom.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net