W USA zgubiono pluton do produkcji broni jądrowej

Opublikowano: 06.05.2018 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 556

Pracownicy Idaho State University w Stanach Zjednoczonych zgubili kawałek plutonu, wykorzystywanego przy produkcji broni jądrowej, za który odpowiadali – przekazuje “Live Science” powołując się na komunikat Komisji ds. Regulacji Energetyki Jądrowej (NRC, Nuclear Regulatory Commission).

Ostatni raz ewidencję substancji radioaktywnej przeprowadzono na uniwersytecie w 2004 roku. Wówczas 14 jednogramowych kawałków plutonu-239 zostało zapakowanych w ochronne pokrowce w celu późniejszej utylizacji. Później zapis na temat metalu został usunięty z bazy danych, którą uniwersytet jest zobowiązany prowadzić dla NRC. Co stało się z plutonem — nie wiadomo: w kolejnych raportach nie ma już o nim wzmianek. Obecnie nie ma żadnej informacji, że został utylizowany.

Rzecznik prasowy Komisji ds. Regulacji Energetyki Jądrowej Victor Dricks przyznał, że nie może potwierdzić, iż zagubiony pluton nie stanowi żadnego zagrożenia, jednak przypuszcza, że przyczyną “zguby” jest błąd w dokumentacji.

„Podejrzewamy, że kawałek plutonu znalazł się ostatecznie na poligonie dla materiałów radioaktywnych” — powiedział.

Tym niemniej organizacja zamierza ukarać uniwersytet grzywną w wysokości 8,5 tys. dolarów, ponieważ pracownicy dopuścili się zaniedbania i nie prowadzili szczegółowej ewidencji licencjonowanych materiałów radioaktywnych, które zostały im przekazane.

Jeden gram plutonu-239 to zbyt mało, by skonstruować bombę jądrową, jednak jest to wystarczająca ilość, żeby stworzyć materiał radioaktywny do tak zwanej „brudnej bomby” — głosi artykuł.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 07.05.2018 05:30

    Trzeba szukać w Izraelu. Choć tam to pewnie całe głowice się gubią.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.