W USA zginęło ponad 40% rodzin pszczelich

Opublikowano: 22.05.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 502

W Stanach Zjednoczonych nadal dochodzi do masowych zgonów pszczół. W ubiegłym roku, negatywny trend nie tylko utrzymał się, ale przybrał na wielkości, co bardzo martwi zarówno pszczelarzy, ekologów jak i rolników, których plony często są zależne od owadów zapylających.

Według opublikowanych danych w okresie od kwietnia 2014 roku do kwietnia 2015 u około pięciu tysięcy pszczelarzy zginęło 42,1% ich kolonii. To znacznie więcej niż 34,2% zarejestrowane w tym samym okresie rok wcześniej. Specjaliści zainteresowali się faktem, że liczba martwych owadów dramatycznie wzrosła w lecie.

Zwykle śmierć kolonii pszczół następuje w zimie, ponieważ jest to okres znacznie bardziej problematyczny dla owadów. Dlatego szokuje fakt, że liczba zabitych owadów rośnie ostatnio w lecie, czyli w idealnym okresie dla pszczół gdy pożywienia powinno być aż nadto. Mimo to część naukowców uważa, że przyczyną śmierci pszczół w lecie może być po prostu brak nektaru.

Inne czynniki brane pod uwagę, które można uznać za dominujące, to wpływ śmiertelnych pasożytów i przede wszystkim pestycydów. Jakiekolwiek jednak są przyczyny fakty są takie, że aktualnie w Stanach Zjednoczonych dochodzi do wymierania pszczół. Dzieje się to również w Europie i w innych krajach używających neonikotynoidów, środków przeciwko szkodnikom, które porażają układ nerwowy pszczół.

Zdrowie i odpowiednia liczebność tych owadów jest przyczyną głębokiej troski w amerykańskiej branży rolniczej. To poważna sprawa bo usługi zapylania szacuje się na 10-15 mld dolarów rocznie. Przypomnijmy, że zjawisko zmniejszania liczby rodzin pszczelich zwane “syndromem zniszczenia kolonii” (Colony collapse disorder – CCD) pustoszy już ule od przynajmniej dekady.

Wygląda to mniej więcej tak, że pszczoły, jak co dzień, wylatują rano na zbiór po czym w poszukiwaniu pyłku trafiają na pole z obecnym pestycydem, dochodzi do porażenia ich układu nerwowego i nie są w stanie wrócić do ula umierając poza nim. Bez robotnic taka kolonia jest przeważnie skazana na wyginięcie.

Problem polega na tym, że trudno przewidzieć skutki dla środowiska gdy zabraknie pszczół. Nie wiadomo jakie inne łańcuchy pokarmowe się zawalą. Ludzie może poradzą sobie jakoś w uprawach stosując środki zapylające. Będzie jeden oprysk więcej, ale co z innymi zwierzętami? Brak pszczół z pewnością wpłynie na cały dziki ekosystem w stopniu podobnym jak na nasz, ludzki.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 22.05.2015 16:40

    biedne zwierzątka

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.