W USA wypuszczą do środowiska komary GMO

Opublikowano: 11.03.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2147

Miliony genetycznie zmodyfikowanych komarów mają zostać wypuszczone w Kalifornii i na Florydzie w celu zmniejszenia liczby przenoszących choroby inwazyjnych pobratymców.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska w poniedziałek zatwierdziła użycie genetycznie zmodyfikowanych owadów w projektach pilotażowych w obu stanach. Komary zostały wyprodukowane przez brytyjską firmę biotechnologiczną Oxitec, finansowaną przez Fundację Billa i Melindy Gates, w celu zwalczania chorób przenoszonych przez owady, takich jak gorączka denga, żółta febra i wirus Zika.

Według Oxitec, jego „zrównoważona i ukierunkowana biologiczna technologia zwalczania szkodników nie szkodzi pożytecznym owadom, takim jak pszczoły i motyle, i udowodniono, że kontroluje przenoszącego choroby komara Aedes aegypti, który zaatakował na Florydzie, w Kalifornii i innych stanach USA”.

Nowa technologia firmy Oxitec składa się z genetycznie zmodyfikowanych samców komarów, które nie gryzą, które zostaną wypuszczone na wolność, gdzie oczekuje się, że będą kojarzyć się z samicami, które gryzą. Krzyżując się z nimi, przekazują śmiertelny gen, który skutecznie zapewni, że ich potomstwo umrze przed osiągnięciem dojrzałości.

Urzędnicy ds. ochrony środowiska zatwierdzili w poniedziałek dwa projekty, jeden z Delta Mosquito and Vector Control District (Delta MVCD) w Kalifornii, a drugi z Florida Keys Mosquito Control District (FKMCD) na Florydzie. Projekt pilotażowy na Florydzie będzie kontynuacją partnerstwa Oxitec z okręgiem kontroli komarów Florida Keys po jego pilotażowym projekcie w Keys w 2021 roku.

Krytycy, w tym naukowcy, eksperci ds. zdrowia publicznego i grupy zajmujące się ochroną środowiska, są zaniepokojone tym, jaki wpływ może mieć wypuszczanie komarów zmodyfikowanych genetycznie na zdrowie publiczne i środowisko. Ostrzegają, że „może to stworzyć problemy, których jeszcze nie znamy”.

Jaydee Hanson, dyrektor ds. Polityki w Centrum Bezpieczeństwa Żywności, powiedziała, że „eksperyment jest niepotrzebny, a nawet niebezpieczny”, wskazując jednocześnie na brak widocznych chorób tropikalnych w Kalifornii.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

W Brazylii w 2013 r. wypuszczono komary GMO do środowiska. W 2019 r. okazało się, że eksperyment okazał się fiaskiem i nie tylko nie wyeliminował chorób, ale doprowadził do powstania hybrydowego supergatunku komarów. Więcej TUTAJ.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 12.03.2022 08:21

    Zabawa w bogów ma zawsze jeden final: TRAGICZNY

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.